https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1407/6_t2.jpg21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki.

Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary.

            Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

            Jak co roku w naszym ośrodku organizujemy w związku z tym wyjątkowym dniem atrakcję dla naszych podopiecznych. W tym roku zorganizowaliśmy Quiz dla uczniów dotyczący wiedzy o naszym ośrodku. W zmaganiach o trzy główne nagrody wzięły udział wszystkie klasy naszego ośrodka, momentami emocje w rywalizacji pomiędzy klasami sięgały zenitu! Nasi wychowankowie odznaczyli się nieprzeciętną wiedzą o działalności naszego ośrodka.

Zwycięskim klasom 6-7-8 spl, 1 br oraz 3 pdp składamy jeszcze raz nasze gratulacje i do zobaczenia za rok!

Zdjęcia

Więcej zdjęć i film na facebooku Powiatu Sokólskiego

https://www.facebook.com/reel/906818627102953

 

Organizatorzy Pani Julita Nelke, Ewa Wieńska, Oliwia Bilmin