https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1422/33_t2.jpg2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów postanowiliśmy wspólnie celebrować ten szczególny dla naszego Ośrodka dzień. Na co dzień przecież spotykamy się z uczniami ze spektrum autyzmu. To może trochę opowiemy o tym czym jest autyzm, a raczej spektrum autyzmu. Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby z diagnozami mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu. Autyzm diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci w Europie. Występuje u chłopców 4 razy częściej niż u dziewczynek.

Osoby z autyzmem mają trudność w rozumieniu zachowania innych ludzi, często trudno jest im zrozumieć jak inne osoby się czują i co mają na myśli. Wyzwaniem jest dla nich nawiązywanie przyjaźni i dogadywanie się w codziennych sytuacjach. Osoby w spektrum autyzmu mogą mieć trudności w rozumieniu gestów i odczytywaniu mimiki twarzy. Część osób z autyzmem nie mówi, ale używa innych form komunikacji Osoby, które świetnie posługują się mową wysławiają się w sposób, który może wydawać się nietypowy lub usztywniony. Osoby z autyzmem często silnie przywiązują się do wzorców lub rutyn np. chodzenie zawsze tą samą drogą, układanie zabawek na półce, zawsze w tej samej kolejności. Nie lubią zmian, a nieoczekiwane wydarzenia bywają dla nich bardzo stresujące. Często też bardzo silnie angażują się w zainteresowanie jednym albo kilkoma tematami np. autobusy, samochody określonej marki, liczby.

Nasza akcja społeczna w tym roku odbyła się pod hasłem:
Jesteśmy różni lecz równie ważni!”, dlatego też postanowiliśmy przedstawić autyzm w formie kolorowych puzzli, które przedstawiają każdego jako oddzielną osobę, ponieważ każdy z nas jest przecież inny. Nasi uczniowie dostali części układanki, które ozdobili w dowolną techniką. Następnie wspólnie je złożyliśmy. Już samo składanie części było emocjonujące, ponieważ nikt nie wiedział co z tego wyjdzie. I tu naszym oczom ukazało się piękne kolorowe serce, na które patrzyliśmy z zachwytem. Ukazało ono nam to co przekazujemy naszym wychowankom, że każdy jest przecież inny ale tak samo ważny! Z całego serca dziękujemy naszym wychowankom, nauczycielom, pracownikom za włożoną pracę, trud zaangażowanie nie tylko w tym dniu, ale na co dzień.

Zdjęcia

Organizatorzy: Oliwia Bilmin, Ewa Wińska, Julita Nelke.