https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1467/22l_copy.jpgOd początku roku szkolnego uczniowie klas 1-3 SPL, 1-3 PDP i 1-2 PDP brali udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Z polskimi legendami przez Polskę", w ramach którego omówili 12 legend z różnych zakątków Polski. Były to legendy: o Lechu, Czechu i Rusie, o Piaście Kołodzieju, o królu Popielu, o smoku wawelskim, o warszawskiej syrence , o złotej kaczce, o bazyliszku, o toruńskich piernikach, o poznańskich koziołkach, o śpiących rycerzach w Tatrach, o Juracie - królowej Bałtyku, o przerwanym hejnale.
Uczniowie oznaczyli na mapie wszystkie zakątki Polski, z których pochodzą te legendy oraz zwiedzili wirtualnie te miejsca i pokolorowali herby miast związanych z legendami. Dzięki temu odbyli fascynującą wyprawę po Polsce. Omawiając legendę o toruńskich piernikach, upiekli pyszne pierniczki, które pięknie ozdobili. Po przeczytaniu legendy o warszawskiej syrence uczniowie układali jej portret z klocków Froebla, a także rozmawiali o zabytkach i miejscach wartych zobaczenia w stolicy. Wychowankowie klas starszych napisali też legendę o naszej miejscowości z elementami historycznymi, a młodsze dzieci wykonały rysunki herbu Sokółki. Kolejnym krokiem było przedstawienie legendy o smoku wawelskim w formie mini teatrzyku. Młodzież zdobywała też punkty w czasie quizów i konkursów dotyczących legend. Na zakończenie projektu zorganizowany został konkurs plastyczny na ulubioną legendę. Jury uznało, że wszystkie prace zasługują na słodką nagrodę oraz dyplom "znawcy legend".
Praca z legendami była świetną przygodą, dzięki której poznaliśmy lepiej naszą ojczyznę. Uczniowie chętnie podejmowali się każdego zadania. Z uwagą wysłuchiwali czytanych przez nauczyciela legend, oglądali bajki lub samodzielnie czytali tekst legendy, co sprawiło że prawie bezbłędnie rozwiązywali interaktywne quizy. Omawiając legendy uczniowie wypełniali karty pracy i sklejali je ze sobą z czego powstały książki, w których zawarte są najważniejsze informacje o legendzie i mieście którego ona dotyczy. Dzieci nauczyły się też korzystać z mapy, z pomocą nauczyciela i aplikacji „google map” określali jak daleko jest dane miasto od ich rodzinnej miejscowości. Najwięcej zainteresowania wzbudziła w nich Warszawa, co zaowocowało zorganizowaniem wycieczki do Zoo w tym mieście.
Nauczycielki: Edyta Kondrat, Katarzyna Zalewska, Magdalena Słyż, Marta Kawrygo-Leonowicz.