http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/baner.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1470/wp3_kopia_copy_copy.jpgWe wrześniu rozpoczęliśmy II edycję projektu „Wirtualne Podróże” wraz z Panią Sabina Pilat i prowadzonym przez nią kanałam „Nauka w Plecaku” w serwisie Youtube. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o Polsce i świecie w rozumieniu geograficznym przyrodniczym, społecznym i kulturowym, kształtowanie postawy otwartości wobec świata i ludzi, kształtowanie odpowiedzialności za zbiorowość, świadomego podróżowania, postaw prospołecznych i proekologicznych, zaprezentowanie zalet podróżowania i poznawania świata, nauka mądrego korzystania z nowoczesnych technologii oraz wykorzystywanie książki jako skarbnicy wiedzy i wszelkich informacji.
Realizacja projektu zakładała wykonanie obowiązkowych i dodatkowych zadań związanych z poznawaniem Polski i świata. W trackie roku szkolnego uczniowie wykonywali kolejne zadania projektowe. Każdy uczestnik ma swój własny niepowtarzalny Album Wirtualnego Podróżnik w którym są zebrane jego projektowe skarby. Stworzona przez uczestników mapa świata w tym roku była wielce ciekawa bo kontynenty pozwoliły się dotykać, przekładać , obracać oraz porównywać się w każdym zakresie oraz wskazywać wszelkie inności a także przesuwając elementy mapy świata uczniowie dyskutowali co było gdyby na miejscu Europy była Grenlandia a tam gdzie Australia była Ameryka Północna.
Tuż pod koniec maja odbyło się spotkanie podróżników. Nasi uczniowie podróżowali po świecie „za pomocą książki” i monitora interaktywnego. Chętnie wskazywali i dzieli się informacjami gdzie chcieliby pojechać i co zobaczyć.
Zadania dodatkowe ,które wykonaliśmy pozwoliły uczestnikom poznać funkcjonujące 2 legendy o Sokółce, odbyć podróż po Polsce za pomocą pięknych albumów wypożyczonych z naszej szkolnej biblioteki.
Kolejne spotkania to wykonanie własnej flagi Unii Europejskiej oraz poznawania świata oczami i opisami „Neli Małej Reporterki” które bardzo zaciekawiły młodych odbiorców.
W trakcie realizacji projektu uczestniczyliśmy w lekcjach on linowych z Panią Sabiną Pilat. Czasem uczestniczyliśmy w zajęciach on linowych na żywo a czasem oglądaliśmy retransmisję. Uczestnicy pilnie wykonywali zadania w trackie tych lekcji poszerzając tym samym swoją wiedze o świecie.
Oczywiście realizując projekt nie mogliśmy nie skorzystać z technologii i Internetu . Dzięki podróżom wirtualnym poznaliśmy inne kraje i ich główne atrakcje turystyczne. Dzięki wykorzystaniu programu Canva, tak na chwilę zostaliśmy przy wieży Eifla w Paryżu albo nad brzegiem morza u Tunezji.
Realizacja projektu to ciekawa przygoda która rozwija naszych uczniów. Otwiera przed nimi nowe horyzonty, sprawia ze mogą oni podróżować bez opuszczania sali lekcyjnej oraz rozwijać swoje pasje. Przy okazji realizacji projektu uczniowie rozwijają i utrwalają wiedzą i swoje umiejętności zawarte w podstawie programowej.
Marta Januszkiewicz, Edyta Kondrat, Zuzanna Szarkowska-Czeczko