https://www.soswsokolka.pl/images/white_green_elegant_professional_certificate.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1501/384470298_6355126864613813_8804197408558185390_n_t2.jpgW pięknej jesiennej wrześniowej scenerii, w dniu 27.09.23 r., po raz pierwszy odbył się Piknik Integracyjny w Stadninie koni w Geniuszach, w którym uczestniczyli uczniowie SOSW oraz zaproszeni goście: dzieci z Przedszkola nr 5 w Sokółce i Szkoły Podstawowej w Geniuszach oraz podopieczni Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Suchowoli.
Partnerem strategicznym spotkania z rehabilitacją był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, dzięki któremu mogliśmy zorganizować nasze spotkanie. Wsparcie finansowe, które uzyskaliśmy umożliwiło nam m. in. zakup nagród dla wszystkich miłośników przyrody, którzy licznie wzięli udział w konkursach.
Wsparło nas również Starostwo Powiatowe w Sokółce, dzięki któremu organizacja imprezy przebiegła sprawnie.

Uroczystego otwarcia dokonała p. dyrektor SOSW - Elżbieta Szomko, która serdecznie powitała wszystkich i podkreśliła jak ważny dla osób niepełnosprawnych jest kontakt z naturą i zwierzętami oraz zachęciła do korzystania z licznych atrakcji. Tych ostatnich było bardzo dużo. Najwięcej emocji budził bezpośredni kontakt z końmi. Uczestnicy pikniku mieli możliwość nie tylko pogłaskać i nakarmić smakołykami konie i alpaki, ale również doświadczyć elementów hipoterapii.Uczniowie SOSW korzystają z zajęć hipoterapii regularnie, ale dla niektórych gości był to pierwszy bezpośredni kontakt z koniem oraz pełna wrażeń podróż w siodle. Pozytywny wpływ hipoterapii, czyli kontaktu człowieka z końmi odkryto już w starożytności, zawsze jest to niezapomniane przeżycie. Dla uczestników wydarzenia przygotowano mnóstwo nietuzinkowych atrakcji. Kiedy jedni zażywali hipoterapii, inni korzystali z dmuchańców, stoiska sensorycznego, stoiska malarskiego oraz popcornu i punktu z zagadkami przyrodniczymi, na którym można było dostać smaczne i zdrowe owocowe nagrody. Dużą popularnością cieszyło się także stanowisko rzeźbiarskie, przy którym, nasz pan Krzysztof Wróblewski, artysta, zdradzał tajniki sztuki rzeźbiarskiej wykonując postać przy użyciu piły motorowej, ale także podpowiadał jak wykonuje się mniejsze figurki. Czas umilały dwie żywiołowe i kreatywne animatorki, które znalazły sposób wciągnięcia w zabawę wszystkich milusińskich. Furorę zrobiły czarodziejskie sztuczki zabawnego magika, które zachwyciły i rozbawiły licznie zgromadzoną publikę dzisiejszego pikniku. Dzięki uprzejmości Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod skrzydłami” - p. Beacie Tur, uczestnicy pikniku mogli cieszyć się z obecności alpak, które są bardzo przyjazne i łagodne. Jak na piknik przystało serwowano również regionalne przysmaki, bigos i kiełbaska wzmocniły siły uczestników i dały energię do kolejnych działań. Piknik pozostawił po sobie wiele wspomnień i pozytywnych emocji.

Z całego serca dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, a szczególnie pani Wiesławie Burnos oraz Marszałkowi Województwa Podlaskiego Arturowi Kosickiemu za ogromne wsparcie i nieocenioną pomoc w sfinansowaniu całego przedsięwzięcia, za to, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziękujemy Panu Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za wsparcie naszej inicjatywy.
Podziękowania
pragniemy również złożyć naszej pani Dyrektor Elżbiecie Szomko, która zawsze jest z nami i motywuje nas do podejmowania kreatywnych działań.

Zdjęcia

Organizatorzy: Lila Zajkowska, Dorota Kozaczyńska, Julita Nelke, Katarzyna Zalewska