https://www.soswsokolka.pl/images/beztytuu.jpg

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu
„Od zależności ku samodzielności”, Powiatu Sokólskiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1503/48_t2.jpgOd 01.05.2023r. do 31.12.2023r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce realizowany jest projekt pt. „Czas na lepsze jutro” współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z programu „Od zależności ku samodzielności” i Powiat Sokólski.  W ramach zadania w dniach 18-20.09.2023r. zorganizowana została trzydniowa wycieczka do Torunia oraz Bydgoszczy i okolic – w związku z Rokiem Kopernika. Podczas wycieczki 30 uczestników projektu wraz z 8 opiekunami  zwiedziło toruńską Starówkę z przewodnikiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.

Z wielką radością powitano Filusia – niewielką rzeźbę znanego z komiksów psa Filusia z parasolką jego pana, profesora Filutka. Następnym punktem programu był  udział w warsztatach piernikowych w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczestnicy własnoręcznie wykonywali pierniki i zapoznali się ze sztuką ich zdobienia. Dowiedzieli się też o historii piernika toruńskiego, uchodzącego dawniej za najlepszy rarytas na ziemiach polskich. Niegdyś docenianego, nie tylko za wyjątkowy, korzenny smak, ale i za piękne dekoracje, które pojawiały się na nim już od czasów średniowiecza.

W Bydgoszczy uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz własnoręcznie wykonali mydełka. Następnie z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto i Wyspę Młyńską. Uczniowie na placu zabaw obejrzeli „Czerwone krzesło” z filmu  „Magiczne drzewo”. Ciekawym doświadczeniem było też zwiedzanie Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. W ostatnim dniu wycieczki odbył się rejs statkiem po Wiśle, w czasie którego podziwiano zabytki Torunia z innej perspektywy. Zwiedziliśmy też  Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Będąc w mieście nazywanym Grodem Kopernika uczestnicy poznali dokonania słynnego astronoma i rewolucji jaką wywołał. Wiele o jego odkryciu dowiedzieli się w toruńskim Planetarium na  seansie  „Zostać astronomem”.

Był to ciekawy wyjazd integracyjno – rekreacyjny, który poprawił stan emocjonalny uczestników, relacje między nimi oraz podniósł wiedzę na temat miejsc atrakcyjnych turystycznie i znanych osób z nimi związanych.

Zdjęcia

Beata Żółtko, Bożena Rećko