http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1529/m8_copy.jpg15 listopada 2023r. uczniowie klas 4-8 spl oraz 1-3BI w ramach zajęć z zakresu doradztwa zawodowego uczestniczyli w warsztatach na temat: „Józef Piłsudski – z Sybiru do Niepodległej” prowadzonych w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego Piłsudski jako młody człowiek trafił na Syberię, jak pobyt w tej krainie wpłynął na jego plany, na przyszłość oraz na wygląd zewnętrzny. Dzięki zajęciom postać Wielkiego Polaka stała się wszystkim jeszcze bardziej znana. Uczestnicząc w warsztatach dowiedzieliśmy się również, jak rozumiano patriotyzm w XIX i XX wieku oraz jakie zachowania i postawy uznawane są za patriotyczne obecnie.

Zajęcia prowadzone metodami aktywnymi rozbudziły naszą ciekawość do dalszego poznawania trudnej i bolesnej historii polskiego Sybiru. Podążając ścieżką tematyczną „Jaki znak twój? Orzeł Biały” próbowaliśmy odnaleźć na wystawie symbole narodowe wykonane w sekrecie przez zesłańców. Dowiedzieliśmy się w jak ciężkich warunkach żyły i uczyły się polskie dzieci oraz jak starały się zachować swoją tradycję i kulturę.

Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru przybliżyła nam naszą historię, wpłynęła na lepsze rozumienie pojęcia tożsamości narodowej, samopoznania i samoświadomości. Uczniowie uczestniczyli pod opieką p E. Januszko-Szymaniuk,, K. Zalewskiej i L. Zajkowskiej.