http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/407390815_853327210132726_6813631490053115333_n_cza.jpgW ramach projektu „ Czas na lepsze jutro”, realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sokółce, wychowankowie uczestniczyli w warsztatach usprawniających umożliwiających zdobycie umiejętności między innymi z zakresu wykonywania tkanin.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1542/i10_copy.jpgW czasie spotkań uczniowie zapoznali się z techniką tkacką zwaną Latch-hook, czyli tkanie igłą smyrneńską. Można ją wykorzystać do wykonania dowolnej formy tkackiej np.: gobelinu, obrazu itp. Do pracy tą techniką potrzebna jest kanwa do dywanów, schemat obrazka, ewentualnie nadruk na kanwie, kolorowe wełny oraz igła zwana igłą smyrneńską (do repasacji). Technika wymaga wiele cierpliwości, koncentracji uwagi i skupienia, ale sama praca jest bardzo relaksująca i fajna. W ten sposób powstają przepiękne prace, których kolory przenikają się tworząc niezwykle barwne, oryginalne, pełne finezji obrazy. Dzieła wykonane tą metodą są wyjątkowo puszyste i mięciutkie.
Technika jest dość trudna, ale wyniki pracy rekompensują włożony wysiłek. Uczniowie uczestniczący w warsztatach z zapałem uczyli się tej nowej techniki, tworząc swoje dzieła kształcili równocześnie umiejętność koncentracji uwagi, doskonalili sprawność manualną rąk, umiejętność dobierania kolorów, kreatywność oraz umiejętność pracy w grupie. W czasie zajęć powstały piękne dzieła, uczniowie stworzyli własne gobeliny, obrazki, makatki, ozdobne torby z elementami wykonanymi igłą smyrneńską.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, dały uczestnikom mnóstwo satysfakcji i radości z powstałych dzieł. Z całą pewnością nabyte umiejętności dadzą wychowankom nowe możliwości spędzania czasu wolnego i inspiracją do tworzenia nowych form twórczych.
Lila Zajkowska