https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1549/m9_copy.jpgGrupa uczniów gościła dziś w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Wizytę rozpoczęliśmy od Izby etnograficznej, gdzie Pani Edyta Wiśniewska opowiedziała nam o świątecznych zwyczajach w domach na wsi. Usłyszeliśmy, że zanim pojawiła się w
nich zielona choinka, zawieszano np. nad stołem gałąź sosnową lub ścięty czybek jodły ozdobiony słomkowymi, papierowymi ozdobami i kolorowymi wstażkami. Był to tzw. podłaźnik/podłaźniczka czy "boże drzewko". Nie zabrakło też opowieści o wigilijnych potrawach, wkładaniu siana pod obrus i dzieleniu się opłatkiem. Dowiedzieliśmy się, że dawniej sama Wigilia była nazywana "kucią", która jako potrawa do dziś gości na naszych stołach. Pasterka o północy, kolędowanie od domu, do dziś także nie zanikły.
Kolejnym punktem naszego spotkania była najnowsza wystawa czasowa pt.:
"Boże Narodzenie w pocztówce". Oglądaliśmy barwne wydruki kartek pocztowych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego/Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pokazanie ciekawych prac malarskich, grafik, czy kolorowanych zdjęć na wielkim formacie, umożliwiłonam poznanie zabawek, ozdób świątecznych oraz strojów np. z okresu międzywojennego. Jedna z najstarszych pocztówek ma około 90 lat.
Następnie, odbyły sie warsztaty. Każdy uczeń własnoręcznie wykonanał ozdobę choinkową z papieru, według instruktażu Pani Edyty. Powstały piękne, lśniące motyle, które ozdobią choinki w domach uczniów.
Po powrocie do szkoły, klasa 6-8 SPU przygotowała w pracowni kucharskiej pierniczki. Upiekła je i ozdobiła pod opieką swojego wychowawcy.
Iwona Gieniusz

Galeria