https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1632/444486272_985559250242854_8609341382252962548_n_t2.jpgDnia 28 maja 2024 roku odbył się piknik w Stadninie Koni w Geniuszach podsumowujący realizację projektu „Hipoterapia i alpakoterapia - wsparciem rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami”. W spotkaniu udział wzięli: uczestnicy projektu z rodzicami, wychowankowie internatu i członkowie Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Środki na realizację tego projektu, Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” pozyskało w ramach 30 edycji akcji charytatywnej TVP „Reklama Dzieciom 2022”. W projekcie uczestniczyło 16 podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce. Od września 2023 do czerwca 2024 zrealizowano: 80 godzin zajęć hipoterapii i 80 godzin alpakoterapii.

Podczas pikniku dzieci uczestniczyły w konkursach z udziałem koni przygotowanych przez Panie hipoterapeutki. Obserwatorami zawodów byli rodzice, którzy im mocno kibicowali. Rodziny wraz z dziećmi oraz członkowie Stowarzyszenia mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z alpakami pod czujnym okiem alpakoterapeutów. Rodzice podopiecznych korzystających z rehabilitacji z udziałem zwierząt mogli zobaczyć umiejętności zdobyte na zajęciach. Wspólnie spędzony czas umiliło ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Na zakończenie pikniku Pani Elżbieta Szomko -Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce i Pani Beata Tur - Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce, nagrodziły uczestników projektu. Podopieczni otrzymali medale, dyplomy oraz kotyliony jeździeckie tzw. flo.

Dziękujemy Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie za przekazaną darowiznę, dzięki której podopieczni korzystali przez cały rok szkolny z nowych form rehabilitacji: hipoterapii
i alpakoterapii. Te formy doskonale uzupełniają standardowe metody rehabilitacji.

Różnorodność oddziaływań konia podczas hipoterapii pozwala równocześnie usprawniać dziecko ruchowo, intelektualnie i korzystnie wpływać na jego kondycję psychiczną. Stępujący koń przekazuje impulsy na dziecko poprzez swój ruch, który u małych koni jest podobny do ruchu człowieka. Powoduje to poprawę równowagi, koordynacji i napięcia mięśniowego. Już sam kontakt z koniem: czyszczenie koni, głaskanie, karmienie z ręki pozytywnie wpływa na psychikę, zwiększa poczucie własnej wartości i samodzielności osób niepełnosprawnych.

Alpakoterapia jest stosunkowo młodą formą terapii, która opiera się na bezpośrednim kontakcie z alpakami pod okiem instruktora. Jest nie tylko przyjemna, ale niesie też ze sobą wiele korzyści. Alpakoterapia jest dziedziną zooterapii,  jej istotą jest towarzystwo zwierząt. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką.

Alpakoterapia nie stanowi samodzielnej metody leczenia, ale zajęcia te są dobrą formą wsparcia wielu terapii specjalistycznych. Alpakoterapię zaleca się przede wszystkim dzieciom z różnego rodzaju deficytami lub zaburzeniami rozwojowymi, ale i osobom starszym. Z uwagi na szereg korzyści, jaki niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, alpakoterapię zaleca się dzieciom z: niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania i z obniżoną samooceną. Podczas zajęć alpakoterapii, zwierzęta można głaskać, przytulać i się z nimi bawić. Ponieważ charakter aktywności terapeutycznej dobiera się indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta, zajęcia mogą obejmować również karmienie czy czynności pielęgnacyjne. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Efekty alpakoterapii są dostrzegalne po kilku sesjach. Ponieważ kontakt ze zwierzętami rozwija sferę motoryczną, poznawczą i emocjonalną, wspiera koordynację ruchową, pielęgnuje wrażliwość i empatię, otwiera na nowe doznania zmysłowe oraz pogłębia wiedzę na temat świata przyrody, alpakoterapia pełni również rolę edukacyjną.

Galeria