/images/logotyp_wsmc.jpgPo raz kolejny do Sokółki przyjechały dzieci i młodzież z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii i stowarzyszeń, aby zaprezentować swoje talenty artystyczne: muzyczne, wokalne, taneczne, aktorskie w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia. Ta barwna, kolorowa i radosna impreza promująca różnorodną twórczość niepełnosprawnych to jedna z wieloletnich tradycji naszego Ośrodka.

„Wielkie Święto Małego Człowieka” to szczególne wydarzenie skierowane na promocję talentów i umiejętności osób niepełnosprawnych, mające jednocześnie integrować wszystkich uczestników, wzmacniać ich wiarę we własne możliwości oraz pobudzać do osobistego rozwoju. W tym roku   połączone ono było z obchodami 40-lecia powstania Szkoły Podstawowej Specjalnej w Sokółce. Nasza placówka ma wieloletnią tradycję. Jej historia rozpoczyna się w roku szkolnym 1961/62, kiedy to przy Szkole Podstawowej Nr 2 (obecna SP Nr 1) powstały klasy specjalne. W roku 1968 klasy specjalne zostały przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 3 na Osiedlu Zielonym. Przełomem był rok 1984, w którym powołana do życia została Szkoła Podstawowa Specjalna. W 1996 r. został utworzony Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy na Osiedlu Zielonym w budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych. Pierwszym Dyrektorem Szkoły Specjalnej była pani Zoja Ancypo, później szkołą kierowali: p. Irena Bogdan, p. Walentyna Tur, p. Maria Taudul, p. Jan Łaciński. Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym kierowali; p. Jan Łaciński, p. Marta Tolko- Kuziuta, a obecnie p. Elżbieta Szomko.

Impreza „Wielkie Święto Małego Człowieka” miała charakter integracyjno- plenerowy i odbyła się w dn. 23.05.2024r. w parku przed budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Organizatorem przeglądu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce i Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Honorowym Patronatem imprezę objął: Starosta Sokólski – Pan Piotr Rećko. Zadanie zostało współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego, który przekazał dotację na realizację projektu Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce pn. „Wielkie Święto Małego Człowieka -– Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia”. Głównym celem zadania była: popularyzacja kultury, upowszechnianie i podtrzymywanie tradycji lokalnych i ponadlokalnych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Ponadto przy organizacji imprezy pomocy udzielili:

-Firma Bruno Tassi

-Piekarnia PSS Społem Jaskółka w Sokółce

-Spółdzielnia Producentów Drobiu „Eko-Grill” Sokółka

-Biuro Serwis Sokółka

-Lody Tradycyjne – „U Matczaka”

-KAWETA Mariusz Woronowicz Sokółka

 Tegoroczną imprezę swoją obecnością zaszczycili:  emerytowani i byli nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Specjalnej i Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im . J. Korczaka w Sokółce, wychowankowie – absolwenci, przedstawiciel  Powiatu Sokólskiego – Pani Urszula Januszkiewicz - Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Przedstawiciele Rady Rodziców SOSW w Sokółce- P. Andrzej Tomaszczyk, P. Aneta Kostro, P. Urszula Kisiel, ks. prałat Józef Kuczyński, przedstawiciele Podlaskiego Oddziału PFRON w Białymstoku – P. Dorota Pieńkowska i P. Iwona Rogowska, Wizytator d.s. Szkolnictwa Specjalnego Kuratorium Oświaty w Białymstoku- P. Anna Karina Smaka, media lokalne: TV Sokolka i isokolka.eu, dyrektor PCPR w Sokółce- P. Alicja Rysiejko, Dyrektor Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Sokółce- P. Anna Fidziukiewicz, Dyrektor Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Czuprynowie – P. Elżbieta Rapiej, Dyrektor Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Kuźnicy Białostockiej – P. Bożena Turycz.

Wszystkich zebranych uczestników, przybyłych gości i publiczność gorąco powitały: Dyrektor SOSW w Sokółce- p. Elżbieta Szomko  i Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” - p. Beata Tur. Organizatorki podziękowały wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym, za ich wsparcie finansowe i zaangażowanie, dzięki którym możliwe było przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia i życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i udanych prezentacji na scenie. W tym roku przegląd poprowadziła nauczycielka z SOSW w Sokółce pani Katarzyna Dylewska. Na scenę zostali poproszeni również zaproszeni emeryci, byli i obecni pracownicy Ośrodka oraz władze Powiatu Sokólskiego i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. W podziękowaniu za zaangażowanie i wieloletnią służbę na rzecz osób z niepełnosprawnościami otrzymali pamiątki z okazji 40- lecia utworzenia Szkoły Specjalnej i symboliczny kwiatek z wyrazami wdzięczności.

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od wspólnego odśpiewania hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek” z pomocą p. K. Dylewskiej, a po tym wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment prezentacji umiejętności artystycznych: aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i podopiecznych 13 podlaskich placówek:

-Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce

-Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej

-Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce

-Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” w Suwałkach

-Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie

-Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy ze Stowarzyszenia „Aktywni” Białystok

-Przedszkole nr 5 z Oddziałami Specjalnymi Sokółka

-Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczych w Białymstoku

-Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce

-Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. W. Kikolskiego w Białymstoku

-Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

.Było barwnie, radośnie i beztrosko! Soliści, duety i większe grupy śpiewały i tańczyły, a także prezentowały małe formy artystyczne i teatralne realizując tym samym swoje uzdolnienia i pasje. To naprawdę warto było zobaczyć! W podziękowaniu za wspaniałe prezentacje artystyczne i trud włożony w ich przygotowanie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci przenośnego głośnika,  dyplomy oraz pamiątki, których fundatorem był Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” w Sokółce.

Program tegorocznego przeglądu obfitował w wiele niecodziennych atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez organizatorów imprezy, z których mogli skorzystać młodzi artyści i zaproszeni goście. Na uczestników czekały różnorodne stoiska tematyczne promujące kulturę i tradycje regionu, tj.: ceramiczne, tkackie, kulinarne, rzeźbiarskie oraz stoiska rękodzielnicze. Chętni mogli skosztować smakołyków z grilla  oraz spróbować pysznych potraw regionalnych przygotowanych przez pracowników kuchni z SOSW. Zabawę uczestnikom  osłodziły pyszna wata cukrowa i popcorn. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy. Na zakończenie imprezy odbyła się integracyjna dyskoteka  „pod chmurką” dla wszystkich uczestników.

Nad zdrowiem i dobrym samopoczuciem uczestników czuwała nasza nieoceniona pielęgniarka - p. Jadwiga Rajkowska. Podczas wspólnych zabaw pomoc i wsparcie wszystkim potrzebującym nieśli nasi wspaniali i niezawodni wolontariusze z sokólskich szkół ponadpodstawowych, tj.: z Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Rolniczych.

Tegoroczny Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia to wyjątkowy czas, który upłynął w przyjaznej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i świetnej zabawy.  Osiągnięciem „Wielkiego Święta Małego Człowieka” jest przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności, udowodnienie, że nie jest ona barierą uniemożliwiającą rozwijanie pasji i realizacji artystycznych. Uczestnicy imprezy przy wspaniałej zabawie mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień przed szeroką publicznością. Odnieśli sukces i satysfakcję z występu na scenie, zintegrowali się z rówieśnikami z innych placówek oraz ze środowiskiem osób pełnosprawnych.. Publiczność i zgromadzeni goście poprzez bezpośredni kontakt zwiększyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także ich niezwykłych możliwości artystycznych. Instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych miały okazję promować swoją działalność.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i prawidłowego przebiegu przeglądu w szczególności dziękujemy tym firmom i instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo, to dzięki nim mogliśmy bawić się tak wspaniale.

Mamy nadzieję, że uczestnicy przeglądu będą kontynuować aktywność twórczą i zobaczymy się ponownie za rok na kolejnym, równie wspaniałym przeglądzie!