Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzień pierwszy wymiany młodzieży polsko-litewskiej był pełen wrażeń i integracyjnych zabaw. Rozpoczęliśmy go od wspólnych działań plastycznych, które skupiły się na poznawaniu ekosystemu wodnego. Podczas tych zajęć każdy mógł stworzyć jednego z przedstawicieli wodnego świata. Następnie przeszliśmy do warsztatów mydlarskich, gdzie tworzyliśmy własne mydełka o różnych kształtach i zapachach. Zabawy plastyczne pomogły nam lepiej się poznać i wymienić informacjami na temat swoich ulubionych spośród zwierząt morskich. Po obiedzie poznaliśmy swoje imiona i zorganizowaliśmy wspólna grę w tenisa stołowego z udziałem przedstawicieli społeczności internackiej SOSW w Sokółce. Był on doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji. Na koniec dnia mieliśmy szansę poszukać środków na przełamanie bariery językowej podczas ćwiczeń związanych z telefonami i technologią, co okazało się być nie tylko pomocne, ale także bardzo dobrą rozrywką. Kolejnym punktem działań było spotkanie ewaluacyjne grup uczestników wymiany, podczas którego sprawdzaliśmy swoją wiedzę dotyczącą krajów partnerskich, nastąpił podział czynności dla beneficjentów na poszczególne dni oraz omówione cele i zadania projektowe.
Dzisiejsze działania zakończyliśmy w radosnych nastrojach w oczekiwaniu na przygody dnia jutrzejszego. Jesteśmy gotowi na kolejne nowe, ciekawe doświadczenia.
SOSW w Sokółce realizuje projekt „Te co skaczą i lataja do integracji polsko-litewskiej zapraszają” dofinansowany ze środków MEN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Uczestnikami jest 7 uczniów i 2 opiekunów z SOSW w Sokółce oraz taka sama grupa z Kelmes specialioji mokykla. Miejscem realizacji działań jest Sokółka. Łączna kwota dofinansowania to 20 521,74 złotych. Projekt został napisany w oparciu o priorytet Propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską. Działania projektowe są realizowane w terminie 15.04.2024 do 23.06.2024. Spotkanie obu grup są zaplanowane w dniach 20.05.24-24.05.24.