/images/wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Trzeci dzień wymiany młodzieży polsko-litewskiej obfitował w różnorodne aktywności, które pozwoliły uczestnikom na poznanie i zrozumienie życia ptaków, sów i sokołów podczas zajęć w Sokolarni w Wasilkowie. Poprzez obserwację tych fascynujących stworzeń oraz naukę o ich zwyczajach, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat świata przyrody i zrozumieli jego różnorodność. W Wiosce Indiańskiej w Supraślu beneficjenci mieli okazję doświadczyć autentycznego życia indiańskiego plemienia. Przejażdżki konne, bliskie spotkania z alpakami, łowienie złota oraz obserwacja szop pracza i skunksa to tylko niektóre z atrakcji, które dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Prowadzenie alpak na spacer, ich ubieranie oraz pokonywanie torów przeszkód pozwoliło na głębsze zbliżenie się do tych uroczych stworzeń i czerpanie z tego radości. Niesamowitą atrakcją tego dnia było także spotkanie z pająkami oko w oko. Piękne kolory i wzory dały iluzję puszystych nóg. Dzięki ciekawej opowieści poznaliśmy ich warunki życia, wymagania gatunkowe oraz ulubione aktywności. Gościły u nas również przedstawiciele mięczaków, owadów w postaci straszyków, patyczaków, szarańczy, karaczanów i much. Odważni i chętni mogli podziwiać je leżące na własnej dłoni. Pokaz musztry oraz warsztaty poprowadzone przez uczniów z klasy mundurowej pokazały jedność, precyzję ruchów, opanowanie i perfekcję dzięki wspólnym kierunkom działań. Już na tym etapie beneficjenci odczuli że łączy nas jeden wspólny cel i jest on możliwy do osiągnięcia poprzez działania projektowe. Późniejsza integracja przy ognisku była kolejną okazją do wspólnego spędzenia czasu, śpiewania karaoke, uczestnictwa w zabawach integracyjnych oraz delektowania się pieczoną kiełbaską, która wyśmienicie smakowała po całym dniu wrażeń. Wieczór upłynął nam na morskich opowieściach przy szantach. Wspólne słuchanie, pokazywanie gestów, układy rytmiczne do piosenek słuchanych na żywo przy dźwiękach gitary dały uczestnikom możliwość przenieść się na pokład statku, wyobrazić sobie życie wśród morskich stworzeń. Warsztaty z elementami pedagogiki cyrku oraz pokaz fire show były istną „wisienką na torcie”. Pokaz ogniowy to widowiskowe przedstawienie artystyczne łączące elementy tańca, akrobatyki i manipulacji ogniem. Niesamowita feeria światła rozbłyskującego wśród nocnych ciemności, energetyczna muzyka oraz zwinność performensów z grupy Art Stok pobudził nasze zmysły, nakierował na inny sposób odbioru świata.

Dzień trzeci był prawdziwą dawką interakcji. Wspólne działania i zabawy pozwoliły nam zbliżyć się do siebie i zacieśnić więzi, tworząc niezapomniane wspomnienia z działań projektowych. Kontakt ze zwierzętami nie tylko dostarczył nam przyjemności, ale i przyniósł wiele korzyści w wymiarze edukacyjnym, emocjonalnym, terapeutycznym. Rozwinęła się nasza empatia i umiejętności społeczne. Przełamywana poprzez tłumacze internetowe bariera językowa sprzyjała rozwojowi dialogu na rzecz współpracy, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka.

Projekt został dofinansowany ze środków MEN w ramach polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 20 521,74. Działania koordynują p. Urszula Drewniak oraz p. Zuzanna Szarkowska-Czeczko.