/images/fio.jpg

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej

Hipoterapia wsparciem podopiecznych

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1645/img20240611095002_t2.jpgW ramach projektu „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim w miesiącach IV-VI 2024r. kontynuowano zajęcia z hipoterapii.

Projekt został dofinansowany z Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu NOWE FIO na lata 2021-2030 z Priorytetu 2: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Hipoterapia jako forma terapii jest uznawana za jedną ze skuteczniejszych metod poprawiających zdrowie fizyczne i psychiczne. W terapii wykorzystywana jest interakcja między człowiekiem i koniem, co sprzyja poprawie zarówno zdolności motorycznych, jak też funkcji poznawczych i emocjonalnych. Kontakt z koniem oraz wykonywanie różnych ćwiczeń na jego grzbiecie pomaga w rozwoju wielu zaburzonych sfer psychomotorycznych u osób z niepełnosprawnościami. Dzięki regularnym zajęciom w stadninie nastepuje znaczna poprawa w zakresie aktywności fizycznej i niezależności ruchowej. Podopieczni uczą się prawidłowych schematów ruchowych i kompensują niedomagania.

Kontakt z koniem jest dla uczestników także środkiem do wyrażania swoich emocji, pomaga w redukcji odczuwania stresu, poprawia samopoczucie oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Dodatkowo prowadzone zajęcia przyczyniają się u wielu podopiecznych do rozwoju funkcji komunikacyjnych. Hipoterapia sprzyja stymulacji wszystkich zmysłów, odczuwanie ruchu, dotyku i rytmu, prowadzi do wzrostu świadomości ciała oraz lepszej percepcji sensorycznej. Dzięki temu dzieci niepełnosprawne uczą się lepiej kontrolować swoje ciało, równowagę i oddech. Podczas jazdy ćwiczenia oddechowe stanowią bowiem integralną część terapii. Pomaga to w rozwijaniu aparatu artykulacyjnego i poprawia płynność oraz wyraźność wypowiadanych słów. Sprzyja to rozwojowi indywidualnych umiejętności komunikacyjnych. Konie są zwierzętami bardzo empatycznymi i potrafią czytać emocje człowieka. Dzięki kontaktowi z nimi, pacjenci uczą się lepiej rozpoznawać i wyrażać swoje emocje oraz rozwijać umiejętności komunikacyjne zarówno werbalne, jak i niewerbalne. Regularność terapii pomaga w wypracowywaniu i utrwalaniu tych pozytywnych nawyków i jest uzupełnieniem tradycyjnej terapii logopedycznej.

Korzyści społeczne to przede wszystkim możliwość aktywnego uczestnictwa w różnych aktywnościach związanych z opieką nad koniem oraz samą jazdą i proponowanymi ćwiczeniami. Podopieczni zwiększają przez to poczucie samodzielności i pewności siebie. Realizowany projekt przynosi wymierne korzyści uczestnikom i wspiera podopiecznych w życiu codziennym.

Zdjęcia