Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniu 25.06.2013 grupa 33 wychowanków internatu SOSW brała udział w wycieczce szlakiem rękodzieła ludowego woj. podlaskiego, którą zorganizowała p. kierownik Beata.Tur.
Szlak rękodzieła ludowego powstał w 1994r. z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jego podstawowym celem jest ochrona najciekawszych pracowni rękodzielniczych kontynuujących wielowiekowe tradycje. Wiedzie on przez Czarną Wieś Kościelną, Zamczysk oraz Wasilówkę.
Naszą przygodę z dawnym tradycyjnym rzemiosłem rozpoczęliśmy od zwiedzania pracowni kowala p. Mieczysława Hulewicza mieszczącej się w Czarnej Wsi Kościelnej, łączącej tradycje kowalstwa ludowego i artystycznego. Obejrzeliśmy wyposażenie kowalskiej kuźni, piękne przedmioty użytkowe i ozdoby wykute z metalu, poznaliśmy historię tego ginącego już rzemiosła oraz mieliśmy okazję obserwacji procesu powstawania metalowej ozdoby.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była pracownia garncarska p. Jana Kudrewicza mieszcząca się również w tej samej miejscowości. Żona garncarza opowiadała nam o sposobie ręcznego wyrobu ceramiki i zademonstrowała wykonanie prostego glinianego dzbanka.
Następnie wyruszyliśmy do wsi Zamczysk, specjalizującej się do końca XIXw. w wyrobach drewnianych łyżek i narzędzi kuchennych, p. Mieczysława Baranowskiego. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii łyżkarza dotyczącej tradycji tego rzemiosła oraz obejrzeliśmy jak powstaje drewniana warząchew.
Ostatnim punktem naszej wyprawy była Wasilówka, w której mieści się wiejska pracownia tkactwa dwuosnowowego. Mogliśmy tu obejrzeć dawne krosna, kołowrotek oraz inne narzędzia służące do produkcji tkanin oraz zaobserwować tkaczkę przy pracy i poznać podstawy techniki tkania dywanu dwuosnowowego.
W każdej zwiedzanej pracowni artystycznej mogliśmy nabyć niepowtarzalne pamiątki i wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Na zakończenie naszej wycieczki odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami, humory i apetyty dopisywały wszystkim. Do Ośrodka wróciliśmy zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni i pełni nowych wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki.