Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W naszym Ośrodku ostatni tydzień przebiegał pod znakiem troski o Ziemię i dbania o swoje środowisko. Wsparcie znaleźliśmy w MPO w Sokółce, które wspomogło nas w różnych przedsięwzięciach pogłębiających naszą wiedzę o ochronie środowiska i segregacji śmieci.
Podczas spotkania w naszej świetlicy na zajęciach z edukacji ekologicznej przeprowadzonych przez panią Izabelę Parchanowicz uczniowie dowiedzieli się wiele o funkcjonowaniu MPO, pracy pracowników przedsiębiorstwa nad utrzymaniem czystości, odbiorem odpadów i ich zagospodarowaniem, aby nasze miasto było czyste i zadbane oraz o zasadach segregacji odpadów komunalnych. Dzięki ciekawej pogadance uczniowie pogłębili temat ochrony przyrody i środowiska. Podczas zajęć dowiedzieli się czym jest recykling, a także poznali zasady segregowania śmieci i postępowania z odpadami wytwarzanymi na co dzień w gospodarstwie domowym. Na pewno zwiększyła się świadomość uczniów na temat przyczyn i skutków takiego postępowania, uświadomienie, że od naszych wyborów będzie zależała ilość odpadów w gospodarstwie domowym.
Na zakóńczenie spotkania w świetlicy pani Iza rozdała ulotki przypominające jak prawidłowo segregować śmieci, a najaktywniejsi wychowankowie otrzymali ekologiczne zakładki i pocztówki. Następnie uczniowie udali się przed budynek szkoły, gdzie czekał na nich samochód specjalny odbierający odpady, który zaprezentowali panowie Karol i Wiesław. Opowiedzieli oni o swojej pracy, zaprezentowali możliwości pojazdu. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały pracę pojazdu - śmieciarki. Po czym mogły poczuć się jak członkowie załóg MPO, któe odbierają odpady od mieszkańców. Wszyscy zasiedli za kierownicą nowoczesnego pojadu. Większość z nich miała po raz pierwszy okazję zwiedzić taki smaochód.
Kolejnym etapem pozyskiwania wiedzy na temat dbania o nasze środowisko była wspólna wizyta uczniów klas PDP pod opieką pani Doroty Kozaczyńskiej i pana Zenona Muszyńskiego z naszą pania dyrektor Elżbietą Szomko oraz z panem Wiesławem Puszko w naszej stadninie koni. Zasadzili tam wspólnie jabłonie, które podarowało nam MPO w Sokółce, za co serdecznie dziękujemy. Przy tych czynnościach wspierały nas dzieci ze szkoły podstawowej w Geniuszach pod opieką pani Bożeny Łubnickiej. Jabłonie będą wzbogacały nie tylko krajobraz swoim pięknem, ale również w przyszłości nas smakowitymi owocami.
Następny stopień wtajemniczenia zdobywali uczniowie klas PDP w czasie wycieczki do PSZOK pod opieką pań Doroty Kozaczyńskiej i Katarzyny Zalewskiej. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez pana prezesa Wiesława Puszko i jego pracowników. Wycieczka miała charakter edukacyjny, a jej celem było zapoznanie z zasadami odbioru odpadów komunalnych i ich zagospodarowania, właściwą segregacją odpadów oraz zakresem działania PSZOKU-u. Na miejscu uczniowie zwiedzili cały teren, a pracownik na bieżąco udzielał informacji co i gdzie można wyrzucać. Uczniowie na własne oczy mieli okazję zobaczyć odbiór odpadów, które właśnie zostały przywiezione przez mieszkańców gminy Sokółka. Dowiedzieli się również, że do punktu mieszkańcy najczęściej dostarczają odpady budowlane, rozbiórkowe oraz wysokogabarytowe, a także o możliwości zabrania nieodpłatnie rzeczy które nadają się jeszcze do użytku, dzięki czemu można nadać im drugie życie. Uczniowie odkryli, jak ważna jest rola PSZOK-u w sukcesywnym redukowaniu liczby dzikich wysypisk śmieci. Ciekawostką była waga, służąca do ważenia przywożonych odpadów, na której zważyły się jednocześnie wszystkie osoby biorące udział w wycieczce. Nie zabrakło również niespodzianki, która była miłym zaskoczeniem - upominków, które z pewnością ugruntują zdobytą wiedzę i pozwolą wesprzeć naturę. Zwiedzanie PSZOK było elementem realizowanej w naszym Ośrodku przez klasy przysposabiające do pracy innowacji "Poznaj zawody".
Aby utrwalić poznaną w czase tych różnorodnych spotkań wiedzę wychowawcy przeprowadzili lekcje dotyczące ochrony środowiska i segregacji odpadów, a także sposobów zmniejszania liczby odpadów poprzez właściwe działania i podejmowanie rozsądnych decyzji. Uczniowie wykonali plakaty dotyczące recyklingu i segregacji odpadów, wspólnie sortowali śmieci, oglądali prezentacje multimedialne, rozwiązywali zagadki i karty pracy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się również jak długo rozkłada się plastik i dlaczego tak ważne jest powtórne wykorzystywanie zużytych surowców oraz że warto wdrażać w życie zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj). Wspólne działania z MPO Sokółka na pewno ugruntowały wiedzę i praktyczne umiejętności naszych uczniów, któzy również w swoich domach będą dbać o o chronę środowiska poprzez segregację śmieci.
Raz jeszcze dziękujemy za ciekawe spotkania ekologiczne w szkole oraz w PSZOK, a także za jabłonki. Liczymy na dalszą owocną współpracę.
Katarzyna Zalewska