Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
© SOSW Sokółka 2012
Realizację projektu rozpoczęliśmy we wrześniu. Autorkami i osobami odpowiedzialnymi za projekt były nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce: p. Edyta Kondrat, p. Sylwia Szomko i p. Monika Grusznis.
Zajęcia realizowano w obiektach należących do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Hipoterapia odbywała się w Stadninie Koni w Geniuszach (w krytej hali oraz na padoku, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu) pod czujnym okiem instruktorek: Inessy i Julii. Dzieci były dowożone na zajęcia autobusem należącym do ośrodka.
Zajęcia ruchowe i sensoplastyka miały miejsce na terenie ośrodka, tj. w sali gimnastycznej, a także w hali sportowej przy ulicy Mickiewicza. Wykorzystywano sprzęt sportowy i muzyczny. Dzięki aktywności ruchowej prowadzonej przez instruktorów znanych w lokalnej społeczności dzieci miały okazję poznać interesujące dyscypliny sportowe, takie jak boks, karate, gry i zabawy ruchowe oraz treningi wzmacniające różne partie ciała.
Głównym celem projektu była integracja i rehabilitacja uczniów z niepełnosprawnościami z SOSW w Sokółce. Ważnym elementem było nawiązywanie przyjaźni poprzez wspólne zajęcia z dziećmi z lokalnej społeczności: podopiecznymi Świetlic Środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka” w Sokółce, Przedszkola nr 2 w Sokółce oraz Szkoły Podstawowej w Kamionce Starej.
Dzięki projektowi uczestnicy rozwijali się fizycznie, emocjonalnie i społecznie podczas zajęć ruchowych, sensorycznych i hipoterapeutycznych. Wzmacniano również umiejętności współpracy, kompetencje interpersonalne, postawy prospołeczne i ekologiczne, a także formy komunikacji i wzajemny szacunek.
Korzyści z projektu:
-nawiązano nowe relacje interpersonalne,
-zintegrowano dzieci z różnych środowisk,
-poprawiono aktywność fizyczną uczestników,
-dzieci lepiej radzą sobie z lękiem, emocjami i komunikacją dzięki kontaktowi z koniem,
-rozwinięto wszystkie zmysły,
-przełamano bariery i uprzedzenia wobec niepełnosprawności,
-wspierano nieskrępowaną aktywność na różnych płaszczyznach.
Dzięki projektowi organizatorzy zdobyli nowe doświadczenia zawodowe, poszerzyli swoje możliwości pedagogiczne i nawiązali współpracę z innymi placówkami.
Podziękowania Sokólski Fundusz Lokalny Paniom: Annie Przeździeckiej, Marcie Andrukiewicz, Elżbiecie Maliszewskiej za współpracę. Podziękowania za uatrakcyjnienie zajęć dzieciom Bożena Marcińczyk i #4piłki, Patrycja Woronowicz, Patryk Kucharewicz Trener Personalny Kamil Bykowski Trener Personalny i UKS Gladiator Sokółka, Ula Januszko i Sokólski Klub Karate Kyokushi