Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce jako wiodący ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy w powiecie sokólskim zakończył kolejną edycję zajęć "Za życiem".
W ramach programu "Za Życiem" realizowane są bezpłatne zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci w wieku od kilku miesięcy po urodzeniu do 7 roku życia lub do chwili rozpoczęcia nauki w szkole. Zajęcia te adresowane są do dzieci, u których występują całościowe zaburzenia rozwojowe. Swoimi oddziaływaniami w tej edycji objęliśmy 59 dzieci w tym 4 maluchów do 3 roku życia.
Każdy uczestnik zajęć ma opracowany Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET), w którym zawarte są cele i zadania dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Edukacja oraz terapia przebiegają w oparciu o metody przyjazne dla małego dziecka.
W realizacji programu uczestniczą specjaliści z wielu dziedzin, w oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy,terapeuci integracji sensorycznej,fizjoterapeuci,nauczyciele zajęć rehabilitacji ruchowej,specjaliści ds. rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych,psychologowie,logopedzi. W pracy z dziećmi wykorzystują oni nowoczesne i sprawdzone metody, takie jak Ruch Rozwijający W. Sherborne, masaż neurotaktylny, metoda Tomatisa, Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz, terapia Snoezelen i wiele innych.
Zajęcia odbywają się w profesjonalnie wyposażonych gabinetach, takich jak: sala doświadczania świata,sala integracji sensorycznej,sala rekreacyjna z kształtkami i basenem z piłeczkami,sala logopedyczna, gabinet wczesnego wspomagania,sala do hydroterapii,sala rehabilitacyjna. Stały rozwój zaplecza dydaktycznego zapewnia dostęp do nowoczesnych pomocy i sprzętów edukacyjnych.
Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju dzieci na miarę ich możliwości, w tym:rozwój umysłowy, ruchowy, poznawczy oraz społeczno-emocjonalny,wyrównywanie deficytów rozwojowych,stymulacja dziecka we wczesnym etapie życia,zapewnienie interdyscyplinarnej pomocy dla dzieci i ich rodzin.
Efekty udziału w programie obejmują:poprawę motoryki i sprawności fizycznej,usprawnienie mowy i funkcji językowych,lepszą koordynację sensoryczną,rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych,wzrost kompetencji komunikacyjnych,lepsze funkcjonowanie poznawcze i społeczne,większą tolerancję na bodźce sensoryczne.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci uczą się współpracy, komunikacji i budowania relacji z rówieśnikami oraz dorosłymi. Terapia wspiera ich zdrowie psychiczne, pomagając w wyrażaniu i zrozumieniu emocji oraz rozwijaniu pasji i zainteresowań.
Rodzice i terapeuci zgodnie podkreślają potrzebę systematycznego kontynuowania dotychczasowych oddziaływań terapeutycznych. Program "Za Życiem" przynosi dzieciom liczne korzyści, wspierając ich rozwój na wielu płaszczyznach.
Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z bogatej oferty zajęć w ramach programu "Za Życiem". Dzięki wszechstronnej ofercie każde dziecko ma szansę na rozwój umiejętności, które będą mu służyły przez całe życie.
Serdecznie dziękujemy panu Staroście Piotrowi Rećko za pozyskane środki finansowe w ramach Rządowego Programu „Za życiem”, który pozwala na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.
Zespół realizujący zajęcia "Za życiem"