Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 24.11.2011r. i 08.12.2011r. uczniowie z klasy II ULOS pod opieką pani Magdaleny Słyż i pani Elżbiety Margielewicz uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Ikon, utworzonego na terenie prawosławnego monasteru w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W muzeum uczniowie obejrzeli pierwszą stałą ekspozycję – „Ikona. Obraz i słowo – między tym, co ulotne, a wieczne”, obejmującą około 300 ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Wirtualnie można ją obejrzec tutaj.
Wystawa ma charakter multimedialny, eksponaty wzbogacone są o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. Obejrzeliśmy m.in. ikony związane z Chrystusem, Matką Boską, z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi, ikony przedstawiające poszczególnych świętych (m.in. św. Mikołaja czy św. Jerzego). Mogliśmy obejrzeć mnicha piszącego ikony w swojej celi, przydrożną kapliczkę, a nawet tzw. „święty kąt”, czyli domowy ołtarzyk z ikoną, umieszczony w witrynie oryginalnego okna, pochodzącego z jednego ze starych domów na Podlasiu. Najstarsze z prezentowanych ikon pochodzą z XVIII wieku, muzeum zabiega o to, aby w przyszłości stałą ekspozycję wzbogacić o starsze ikony. Oddzielnie prezentowane są unikalne, XVI - wieczne supraskie freski, dzięki którym oglądający mogą zapoznać się z historią klasztoru w Supraślu.
W czasie zwiedzania uczniowie obejrzeli film o tworzeniu, czyli pisaniu ikon. Cała ekspozycja w muzeum wprowadziła oglądających w kontemplacyjny nastrój i pomogła w zrozumieniu roli (nie tylko religijnej, ale też historycznej i obyczajowej) ikony w Prawosławiu.
Zapraszamy do galerii
Organizatorem wycieczki była p. Agnieszka Ambrożko.