http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_180/dogoterapia12.jpgDogoterapia, to metoda aktywizowania osób poprzez udział odpowiednio przygotowanego psa w celu wspomagania procesu przywracania im możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej oraz opanowanie umiejętności zapewniających im aktywne funkcjonowanie w codziennym życiu społecznym.

W naszym ośrodku, zajęcia dogoterapii zostały przeprowadzone 16 grudnia 2013r.  W dwóch, trwających po około 45minut zajęciach, wzięło udział 20 uczniów.

Uczniowie spotkali się z dwiema przesympatycznymi paniami trenerkami z Fundacji Psi Uśmiech oraz dwoma pieskami.

Wizyta ta wywarła niezapomniane wrażenie na dzieciach, które chętnie uczestniczyły w zajęciach i z radością wykonywały wszystkie zaplanowane ćwiczenia.

Podczas zajęć pojawiło się wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które miały służyć podstawowemu celowi dogoterapii, wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego.

Nasze dzieci bardzo szybko i łatwo nawiązały przyjazne stosunki z pieskami. Różne zabawy wywoływały ich szczery uśmiech i chęć do podejmowania kolejnych zadań.

Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną przez przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji dziecka, rozwój empatii 
i poprawę samooceny.

Dzięki temu spotkaniu uczniowie nasi zyskali nowych przyjaciół oraz mieli możliwość czuje się pewniej we własnym środowisku, poprawić komunikację, zrelaksować się.

Zajęcia zostały zorganizowane przez panie L. Zajkowską, D. Kozłowską, D. Kozaczyńska, K. Zalewską z pieniędzy pozyskanych na balu charytatywnym oraz środków własnych. Galeria