http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_185/projekt_1b.jpgW dn. 27.02.2014r. w internacie SOSW w Sokółce odbyło się podsumowanie realizowanego od grudnia 2013r. projektu ph. „Wędrówki po regionach Polski”, którego pomysłodawcą i inicjatorem była kierownik internatu SOSW – p. B. Tur. To już kolejny projekt o tematyce regionalnej realizowany przez wychowanków ośrodka.

Celem tegorocznego projektu było nie tylko poznanie różnych regionów Polski, ich kultury, obyczajów, historii, języka, ale też wyrabianie postaw szacunku wobec kultury własnego narodu i integracja wychowanków we wspólnych działaniach. Motywem przewodnim były regiony naszego kraju: Mazowsze, Śląsk, Kaszuby i Podlasie.

W imprezie uczestniczyły wszystkie grupy wychowawcze, które pod opieką swoich wychowawców przygotowały niezwykle ciekawe, wesołe i kolorowe prezentacje swoich regionów. Każda grupa miała za zadanie przygotować mapę regionu przedstawiającą ciekawostki i informacje o przydzielonym regionie, prezentację multimedialną, poster-album o regionie, potrawę regionalną łącznie z przepisem,  oraz pokaz artystyczny. Do danego regionu Polski miały też nawiązywać stroje i dekoracje przygotowane przez uczestników.
Gospodarzem imprezy była pani kierownik internatu B. Tur, która oficjalnie rozpoczęła imprezę, witając wszystkich uczestników i zapowiadając kolejne prezentacje Nad całością czuwało specjalnie powołane jury , w którym zasiedli wychowawcy oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Internatu.

Jako pierwsze zostały zaprezentowane Kaszuby - w wykonaniu grypy I, pod kier. p. E. Wińskiej i B. Rećko. Podczas tej prezentacji mieliśmy okazję posłuchać kaszubskiego hymnu oraz nauczyć się kaszubskich nut, a nie było to proste zadanie. Grupa przygotowała też film o tańcu regionalnym oraz pyszne śledzie po kaszubsku i regionalną drożdżówkę.
Kolejny region Polski - Mazowsze przedstawiła grupa II pod kier. p. B. Boguszewskiej i p. M. Hołowni-Iwanow, porywając wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca w rytmach ludowych pieśni zespołu „Mazowsze”. Smakołyki tej grupy to marchewkowo-miodowe ciastka oraz ciekawie smakujące cukierki zwane „pańską skórką”.
Następnie grupa III przeniosła nas na Podlasie. Maluchy z tej grupy przy dużym wsparciu wychowawców, p. K. Bubieniec i p. B. Żółtko przygotowały ciekawą prezentację multimedialną o tym regionie oraz zaprezentowały stroje podlaskie. Zaprosiły zebranych do spróbowania pysznej podlaskiej babki ziemniaczanej oraz kartaczy.
Na Śląsk przeniosła wszystkich grupa IV pod kier. p. B. Tur, p. Z. Biernackiej i p. K. Dylewskiej, która oprócz interesującej prezentacji o regionie, zaprosiła nas do obejrzenia muzycznego występu do znanej śląskiej pieśni „Poszła Karolinka do Gogolina”. Mogliśmy także usłyszeć gwarę śląską w wykonaniu Ani. Grupa zaprosiła do degustacji klusek śląskich oraz  krupnioków.

Gdy wszystkie prezentacje dobiegły końca, komisja konkursowa stanęła przed naprawdę trudnym wyborem zwycięzcy tych zmagań. Wreszcie po długiej debacie I miejsce i główną nagrodę w postaci wycieczki do Muzeum Ziemi Sokólskiej zdobyła grupa II za przygotowaną  prezentację o Mazowszu.

Pozostałe grupy za swoje prezentacje o regionach zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.