http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_206/chodnia1.jpgDnia 11.04.2014r. uczniowie klasy I i II Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku „Kucharz” i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Sokółce uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do chłodni, zamrażalni „Eskimos” w Sokółce. Organizatorem była nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Bożena Mróz. Dzięki przychylności p. prezesa Marka Kaniewskiego i całego kierownictwa mogliśmy zwiedzić zakład produkcyjny, jego poszczególne działy oraz poznać specyfikę pracy w zakładzie.

Dowiedzieliśmy się, że firma Eskimos jest uznanym i cenionym producentem mrożonych owoców i warzyw na rynkach światowych. Zawdzięcza to dobrym jakościowo surowcom, które pochodzą z polskich plantacji ekologicznych oraz miejsc nieskażonych przemysłem. Owoce przerabiane w chłodni to przede wszystkim truskawki, czarne porzeczki, maliny, jagody, kolorowe porzeczki i rokitnik. Z warzyw przerabianych na pierwszym miejscu pod względem ilości są brokuły, na drugim kalafiory. Mrożone są również: cebula, dynia, pory, marchew i rabarbar.

Zwiedziliśmy następujące działy: produkcyjny, magazynowy, administracyjny, socjalny.

Dowiedzieliśmy się również na czym polega w zakładzie proces produkcji, z ciekawością oglądając maszyny i urządzenia, przygotowanie surowców, zwiedzając sortownię oraz komory niskotemperaturowe i magazyny opakowań, a więc cały wachlarz usług chłodni –sortowanie, kalibrowanie, pakowanie i składowanie zamrożonych surowców. Na pytania uczniów o rynki zbytu mrożonych surowców, oprowadzający nas kierownik wymienił rynki zagraniczne tj. państwa Europy, a także USA i Kanadę oraz w mniejszości rynki polskie. Cieszyliśmy się i byliśmy jednocześnie dumni z faktu, że w naszym mieście Sokółka istnieje firma Eskimos, która stoi na czele wszystkich zamrażalni w Polsce.

Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pracę ludzi na różnych stanowiskach w dziale produkcyjnym, z zaciekawieniem słuchali opowiadań pana kierownika, który również zachęcał młodzież  do pracy w chłodni.

Wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki. Podziękowaliśmy wszystkim za umożliwienie zwiedzenia zakładu produkcyjnego i szczęśliwie wróciliśmy do szkoły – troszkę zziębnięci brrr Wink Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

nauczyciel - p. Bożena Mróz