http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu ksztaÅ‚cenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „SÅ‚oneczna edukacja - nauka przez zabawÄ™”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_233/wycieczka_do_biaegostoku_04.jpgRaj białostocki każdemu otwarty
w zupełnej szczęśliwości, w doskonałej
rozkoszy wszystkich kontentujÄ…cy,
przez Adama stracony, przez Jana przywrócony.
Kto mówi, że raj zabroniony oku
Ludzkiemu, że trafić tam ścieżka kręta?
Ja mówiÄ™, że znajdziesz w BiaÅ‚ymstoku,
Gdzie ani miecza, ani nawet pręta
Nikt na karanie ciebie nie podniesie,
Choć po fruktowym bujać będziesz lesie

Elżbieta Drużbacka, XVIII w.

Dnia 22.05.2014 roku uczniowie klas III GU i I-II PdP pod opiekÄ… paÅ„: Lucyny Taudul, MaÅ‚gorzaty Zarachowicz i Urszuli Drewniak oraz stażystki pani Edyty udali siÄ™ na wycieczkÄ™ do BiaÅ‚egostoku. GÅ‚ównÄ… atrakcjÄ… byÅ‚o zwiedzanie jednej z najpiÄ™kniejszych realizacji barokowej architektury Europy Wschodniej - PaÅ‚acu Branickich i powoÅ‚anego 31 maja 2011 roku Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, zajmujÄ…cego pomieszczenia na parterze w prawej oficynie paÅ‚acowej.

WyruszyliÅ›my w podróż okoÅ‚o 11.15 klimatyzowanym autobusem szynowym i już o godzinie 12.00 byliÅ›my w stolicy województwa podlaskiego. Nie musieliÅ›my dÅ‚ugo czekać na przystanku i autobusem komunikacji miejskiej udaliÅ›my siÄ™ w okolice PaÅ‚acu Branickich. Jak kiedyÅ› ważni goÅ›cie Jana Klemensa Branickiego weszliÅ›my na teren paÅ‚acu BramÄ… Gryfa. W ten gorÄ…cy dzieÅ„ już samo podziwianie piÄ™knych fontann sprawiÅ‚o nam przyjemność, a po niedÅ‚ugim oczekiwaniu na przewodnika rozpoczęła siÄ™ nasza podróż w przeszÅ‚ość.

I tak oto obejrzeliÅ›my ekspozycjÄ™ muzealnÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… dawnemu aptekarstwu z terenu Podlasia z przeÅ‚omu XIX i XX wieku. ZobaczyliÅ›my naczynia i narzÄ™dzia do wytwarzania surowców i leków, oryginalne meble apteczne, leki wytwarzane przez polskie i zagraniczne fabryki i laboratoria chemiczno-farmaceutyczne. DowiedzieliÅ›my siÄ™, że najstarsze eksponaty pochodzÄ… z XVIII wieku. W kolejnych pomieszczeniach przewodnik opowiadaÅ‚a nam o sprzÄ™tach i narzÄ™dziach z przeÅ‚omu XIX i XX wieku używanych przez lekarzy w gabinetach chirurgicznym, okulistycznym, stomatologicznym, radiologicznym i anatomicznym. ObejrzeliÅ›my też wyposażenie szpitala polowego.

Niezwykle ciekawa okazaÅ‚a siÄ™ również opowieść o historii paÅ‚acu, etapach rekonstrukcji po zniszczeniach II wojny Å›wiatowej. Pani przewodnik pokazaÅ‚a nam przestronnÄ… SieÅ„ WielkÄ… z klatkÄ… schodowÄ… na piÄ™tro, AulÄ™ WielkÄ…, KaplicÄ™ z kopiÄ… figurki Matki Boskiej z hiszpaÅ„skiego klasztoru Montserrat oraz fotelem papieskim. ObejrzeliÅ›my także piwnice paÅ‚acu, w których mogliÅ›my na wÅ‚asne oczy przekonać siÄ™ o gruboÅ›ci paÅ‚acowych murów oraz poznać historiÄ™ „Polskiego Wersalu” przez pryzmat prac budowlanych prowadzonych w XVI-XX wieku. Na zakoÅ„czenie wycieczki po PaÅ‚acu Branickich zwiedziliÅ›my przepiÄ™kne ogrody z Pawilonem pod OrÅ‚em. NastÄ™pnie przeszliÅ›my do parku miejskiego Planty, gdzie szukajÄ…c odpoczynku i schronienia od palÄ…cego sÅ‚oÅ„ca w Alei Zakochanych zjedliÅ›my pyszne lody. Do SokóÅ‚ki wróciliÅ›my równie wygodnym jak autobus szynowy pociÄ…giem osobowym. ByÅ‚o okoÅ‚o godziny 17.00. W pociÄ…gu dzieliliÅ›my siÄ™ wrażeniami, nazywaliÅ›my szczegóÅ‚y, które najbardziej utknęły nam w pamiÄ™ci i planowaliÅ›my przyszÅ‚orocznÄ… wycieczkÄ™. Z tej wyprawy pozostanÄ… nam wspomnienia i wspaniaÅ‚e zdjÄ™cia.