http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_259/sprztanie_wiata_201408.jpg„Turysto! Szanuj środowisko!”- takie hasło przeczytali uczniowie i pracownicy SOSW w Sokółce na plakacie informującym o finale 21 edycji kampanii „Sprzątanie świata - Polska”. W naszej szkole akcja odbyła się w piątek, 19 września 2014 r.

Punktualnie o godzinie 9.00 zebranych uczniów i nauczycieli przywitały panie Urszula Drewniak i Zuzanna Szarkowska-Czeczko.

Organizatorki przypomniały cele akcji i opowiedziały o odbytym ostatnio spacerze pobliskimi uliczkami, podczas którego znalazły wiele niepokojących znalezisk. Na apelu panie zapragnęły zaprezentować swoje odkrycia i podzielić się wiedzą na ich temat. Uczniowie mieli możliwość osobiście sprawdzać co znajdowało się w wielkim worku. Chętni losowali przedmioty i wszyscy wspólnie zastanawiali się, jak długo rozkłada się dany przedmiot w przyrodzie. Niektóre informacje bardzo zaskoczyły, ale i zasmuciły zebranych. I tak oto Ziemia potrzebuje miesiąca żeby strawić skórkę od banana, 3 miesięcy, żeby uporać się z chusteczką higieniczną. Dalej padały coraz większe terminy - guma do żucia rozkłada się 5 lat, puszka metalowa - 10 lat, torebka foliowa - 200 lat, butelka plastikowa - 300 lat, płyta CD - 2000 lat a szklana butelka - 4000 lat. Panie przypomniały również zasady bhp podczas sprzątania terenu przyległego do SOSW i podsumowały apel słowami: „Zanim rzucisz, pomyśl!”.

Uczniowie z większą świadomością ekologiczną i postanowieniami na przyszłość, wyposażeni w worki i rękawiczki jednorazowe ruszyli sprzątnąć śmieci na trawnikach i alejkach wokół szkoły. W akcję włączyli się również nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami według planu zajęć. Z workami pełnymi śmieci, zadowoleni z efektów swojej pracy uczniowie i nauczyciele wrócili do placówki o godz. 9.45.

Akcja „Sprzątanie Świata” uczy odpowiedzialności za otaczający nas świat, pobudza do działania w ramach ekologii, tworzy zdrową rywalizację w słusznej sprawie i jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Zdjęcia z akcji.