http://www.soswsokolka.pl/images/news/marsz_sybirakw01.jpgDelegacja młodzieży z naszej szkoły pod opieką pań Doroty Kozaczyńskiej i Katarzyny Zalewskiej, wraz z pocztem sztandarowym, wzięła udział w dniu 12.09.2014 roku w uroczystościach XIV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

Ceremonia zgromadziła Sybiraków i ich potomków, młodzież z całej Polski oraz lokalną społeczność – ogółem w Białymstoku spotkało się ok. 14 tys. osób. Marsz przeszedł w piątek ulicami Białegostoku, aby upamiętnić setki tysięcy polskich obywateli deportowanych w głąb ZSRR. Jego celem było także utrwalenie i przekazywanie kolejnym pokoleniom pamięci o tragicznych oraz trudnych dziejach naszego narodu, upamiętnienie i wyraz szacunku wobec przeżyć wszystkich, których wówczas zesłano, zwłaszcza tych, którzy z obczyzny nie wrócili. 

W tym roku, w związku z 70. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Marsz odbywał się pod hasłem „Sybiracy – zwycięzcy spod Monte Cassino".

Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Katyńskim, gdzie złożono kwiaty. Następnie tysiące osób przeszło ulicami Białegostoku na mszę świętą i oddanie hołdu poległym do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka.