Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Języki obce są cudowne
Jeśli nudzisz się czasami,
Zachęć kogoś językami
Może ruski, może włoski
Jak zachęcisz, będziesz boski
Ty też spróbuj, nie jest nudne
Jak się uczę, to jest cudne!
Katarzyna Gola, SP w Jastrzębiu Zdroju
05 marca 2015 roku panie Urszula Drewniak, Zuzanna Szarkowska-Czeczko oraz obsługująca multimedia Ewa Sokolewicz zachęcały do nauki języków obcych całą społeczność ośrodka organizując po raz pierwszy w SOSW „Dzień Języków Obcych”.
Spotkanie z językami i krajami świata rozpoczęło się przywitaniem w wielu różnych wersjach od Guten Tag, Goot morning, Здравствуйте po, między innymi, Hello, Ni hao, Merhaba, Ciao, Hola, Salut, Привіт czy Szia. Zaraz po tym pani Zuzia przedstawiła wyliczankę ruchową „Głowa, ramiona, kolana” w języku angielskim wciągając tym samym wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Zebrani w świetlicy chętnie pokazywali poszczególne części ciała oraz konfrontowali znaczenie słów z pokazywanymi obrazkami. Następnie zostali przedstawieni nasi „bracia mniejsi”. Organizatorki przytaczały polskie, angielskie, francuskie, niemieckie i rosyjskie odpowiedniki nazw popularnych zwierząt. Jednak dopuszczenie do głosu samych zwierząt wywołało falę radości i śmiechu. Uczniowie wraz z nauczycielami przytaczali główne myśli, między innymi, polskiego koguta i głośne kukuryku! rozległo się po całej sali. Natomiast ustami pani Uli odpowiadali mu koledzy z Włoch- chicchirichi!, z Irlandii- gaggalago!, z Francji- cocorico! i z Armenii: tsoo-ghoo-roo-ghoo!
W dalszej części Dnia Języków Obcych uczniowie, współpracując w grupie, mieli za zadanie wykonać językowo-obrazkową dobierankę. Wszyscy świetnie sobie poradzili i różnych stron sali dobiegało pencil, карандаш, glu, scissors, мелки oraz inne nazwy przyborów szkolnych ucznia w języku angielskim i rosyjskim. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie prac plastycznych na temat skojarzeń i pamiątek z różnych krajów. Każda klasa dostała inne materiały i wskazówki odnośnie przedmiotu kojarzącego się z danym państwem a pozostali próbowali odgadnąć co to za przedmiot i skąd pochodzi. I tak po kilkunastu minutach oczom społeczności SOSW ukazywały się kolorowanki Matrioszka i Krecik, Syrenka Warszawska wykonana wydzieranką, piramida z klocków, hamburger z ciastoliny, mur chiński z kształtek gimnastycznych, zegarek szwajcarski i londyńska budka telefoniczna z materiałów recyklingowych. Padały same poprawne odpowiedzi, ale największe wrażenie zrobiła mumia z papieru toaletowego zaprezentowana przez Łukasza, ucznia ZSZ. Gdy uczniowie byli zajęci pracą twórczą, nauczyciele, czytając łamańce językowe, mieli możliwość przekonać się, że język polski też może sprawiać problemy.
Chętni uczniowie ośrodka mieli okazję wykazać się zasobem wiadomości o Rosji, jej kulturze, nauce, gospodarce i sprawach życia codziennego zwykłego Rosjanina podczas konkursu wiedzowego. Przydała się także dobra znajomość piosenek z różnych gatunków. Podczas zadania muzycznego wszyscy słuchali fragmentów utworów w rożnych językach i próbowali odgadnąć tytuł oryginału oraz język, w jakim była wysłuchana wersja. Uczniom najbardziej spodobało się czeskie tłumaczenie hitu „Ona tańczy dla mnie”, zaś wielu nauczycieli poruszył utwór „To były piękne dni” po francusku i gruzińsku.
Dzień Języków Obcych minął w przyjemnej atmosferze. Różnorodność zadań pozwoliła każdemu uczniowi odnieść sukces, rozwinąć swoją kreatywność jak również doskonalić właściwe relacje interpersonalne i umiejętność pracy w grupie. Wszyscy uczniowie opuścili świetlicę z większą świadomością językową oraz lepszym zrozumieniem możliwości, jakie stwarza umiejętność porozumiewania się w różnych językach. Czas pokaże, czy DJO wpłynął również na motywację uczniów do zdobywania wiedzy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Urszula Drewniak