http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_303/tace10.jpg„Tylko w tańcu możesz stać się kimś - o kim marzysz”

Grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce przez cały tydzień uczestniczyła w Warsztatach tanecznych „...w kręgu tańca...” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju  Edukacji Kulturalnej i Sztuki ARTBALE. Projekt dofinansowany był przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie ARTBALE.

Dzieci zostały zakwalifikowane do nieodpłatnego udziału w projekcie, który trwał w dniach 20-24 kwietnia 2015 roku, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu nauczycielek SOSW p. Doroty  Kozaczyńskiej i p. Lili Zajkowskiej. Głównym celem projektu było wykorzystanie tańca i metodyki pracy tancerzy w rehabilitacji i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych, ich pełniejszej integracji społecznej, wzmacnianiu cech samodzielności oraz praktycznym wykorzystywaniu możliwości rehabilitacyjnych tańca. W ramach pięciodniowego pobytu na wyjazdowym zgrupowaniu dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przeprowadzone zostały warsztaty aktywizujące koordynację ruchów, wzmacniające kondycję i poprawiające samopoczucie. Ma to istotne działanie integracyjne, oparte na ciągłej współpracy tańczących wykonujących te same sekwencje kroków do muzyki o charakterystycznym brzmieniu od spokojnej do szybkiej i pełnej temperamentu.

Miejscem realizacji projektu był Ośrodek Charytatywno – Szkoleniowy CARITAS Popowo – Letnisko położony w malowniczym zakątku w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego.

Pod okiem profesjonalnych instruktorów: dr Bożeny Jakubczak - animatora kultury, pedagoga, instruktora tańców w kręgu,  Marty Grzegorczyk - tancerki turniejowej i instruktorki specjalizującej się w tańcach latynoamerykańskich, Violi Wojciechowskiej - która podczas wielu podróży do Afryki Zachodniej pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu i Bereniki Jakubczak - artysty tancerza, choreologa, asystentki baletmistrzów Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie, nasi uczniowie uczyli się różnych stylów tanecznych: tańce w kręgu, tańce latynoamerykańskie, improwizacje taneczne i tańce afrykańskie. Wyuczone układy taneczne uczestnicy mogli zaprezentować w ostatnim dniu pobytu przed publicznością. Dzieci uczestniczyły również w spotkaniach z mediatorem p. Magdaleną Błońską zajmująca się rozwiązywaniem problemów rówieśniczych.

Pięciodniowe pobyt  obfitował również w dodatkowe atrakcje. Wieczorne spotkania integracyjne przy muzyce były połączone z pokazami tańców w wykonaniu zawodowych tancerzy. Podczas animacji tanecznych wszyscy uczestnicy uwalniali ogromne pokłady energii i swoim zaangażowaniem potwierdzali korzystne rehabilitacyjne oddziaływanie muzyki i tańca. Zgodnie ze słowami "Taniec otwiera w ludziach to co najpiękniejsze...", poprzez wspólne uczestniczenie w warsztatach tanecznych zakończonych wspólną, prezentacją, uczestnicy odkrywali swoje nowe możliwości ruchu i koordynacji ciała.

Uczniowie SOSW udowodnili, ze potrafią w pełni korzystać z rożnych form wspierania ich rozwoju, oferowanych im przez instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych i dających im szansę na rozwój zarówno w sferze osobistej jak i społecznej.

            W czasie zgrupowania nasi wychowankowie nawiązali kontakty z uczestnikami projektu z odległych terenów Polski tj. z Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy i Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu. W wolnych chwilach młodzież spędzała czas na wycieczkach po okolicy, na bogato urządzonym placu zabaw, grze w bilarda czy piłkarzyki. 

Po zakończeniu spotkań warsztatowych można było zauważyć wyraźną zmianę postaw podopiecznych na korzyść otwartości w wyrażaniu swoich emocji i właściwego ich ukierunkowania, zarówno wobec siebie jak i otoczenia bo „Tylko w tańcu możesz stać się kimś o kim marzysz” . Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Opracowały: Dorota Kozaczyńska, Lila Zajkowska