http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_307/dscn1682.jpgW Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym 06 maja 2015 r. obchodzony był jako „Szkolny dzień bez przekleństw” i w tym dniu odbyły się zajęcia otwarte dla całej społeczności szkolnej poświęcone przeciwdziałaniu zjawisku wulgaryzacji języka uczniów, wdrażaniu do kultury wysławiania się oraz trosce o czystość i piękno mowy ojczystej. Ponieważ dużym problemem wśród młodzieży jest ubożenie języka polskiego i jego wulgaryzacja, stąd pomysł na zajęcia propagujące dbałość o kulturę słowa i odpowiedzialności za język.

Celem głównym zajęć było ukazanie negatywnych skutków używania wulgaryzmów oraz uświadomienie uczniom konieczności ich unikania. Zaproponowane ćwiczenia, wspólne gry i zabawy pokazały potrzebę wzbogacania słownika i dbania o język ojczysty. Zajęcia angażowały wszystkich uczniów – od najmłodszych dzieci po młodzież klas zawodowych.

Prowadzące – panie Lila Zajkowska i Katarzyna Zalewska starały się udowodnić młodzieży, że sposób wypowiadania się i kultura osobista wpływają na wizerunek człowieka, sposób postrzegania go przez otoczenie, a pośrednio również na jego życie. Opłaci się być kulturalnym i mówić ładnie, bo „jak Was słyszą, tak Was piszą” - podkreślały nauczycielki.

            Główną atrakcją zajęć był konkurs o tytuł „Mistrza mowy polskiej”. Uczniowie biorący udział w zmaganiach musieli się wykazać umiejętnościami z zakresu języka polskiego zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Najwięcej frajdy sprawiły młodzieży „łamańce językowe”. Zwycięzcą konkursu został uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej – Damian. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali słodkie upominki zakupione przez organizatorów.

Zajęcia warsztatowe dla uczniów odbyły się w ramach realizacji w placówce Kampanii przeciwko wulgaryzmom pod hasłem „Brzydkie słowa – brzydki człowiek” prowadzonej przez Zespół Wychowawczy SOSW pod przewodnictwem p. Lili Zajkowskiej. Kampania trwa od marca bieżącego roku do końca czerwca. W ramach kampanii odbywają  się zajęcia we wszystkich klasach na temat wulgaryzmów, wystawka w bibliotece szkolnej, konkurs plastyczny pod hasłem „Stop wulgaryzmom”, a w czerwcu odbędzie się mecz ringo - nauczyciele kontra uczniowie.

Obserwując duże zainteresowanie i radość, jaką podopiecznym dostarczyła nasza propozycja jesteśmy przekonane, że pomysł na taki sposób walki z wulgaryzmami jest ciekawy i skuteczny. Zpraszamy do obejrzenia zdjęć

                                                                                                          Katarzyna Zalewska
                                                                                                          Lila Zajkowska