http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_323/wycieczka_szlakiem_papieskim_02.jpgW dn. 09.06.2015r. grupa wychowanków naszego Ośrodka pod opieką wychowawców internatu uczestniczyła w wycieczce szlakiem papieskim Wigry-Studzieniczna-Augustów, w ramach projektu edukacyjno-wychowawczego ph. „Dziedzictwo Jana Pawla II”, realizowanego w internacie SOSW w Sokółce w okresie marzec-maj 2015 r. Celem wycieczki było poznanie miejsc ważnych kulturowo, związanych z osobą i działalnością Jana Pawła II, oraz budzenie postawy szacunku wobec wielkiego papieża - Polaka.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy autokarem w kierunku naszego celu. Pierwszym przystankiem na trasie naszej wycieczki były Wigry, a w nich stary Pokamedulski Klasztor, który zwiedziliśmy. Podziwialiśmy też wspaniałe widoki z zabytkowej wieży klasztornej. Obejrzeliśmy Apartamenty Papieskie, w których przebywał Jan Paweł II podczas pobytu na Wigrach i wpisaliśmy się w pamiątkowej księdze. Kupiliśmy unikalne pamiątki na straganach przy klasztorze.

Następnie nasz wycieczkowy autokar zawiózł nas do Starego Folwarku, w którym zwiedziliśmy edukacyjne Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego, gdzie oglądając zgromadzone tam ekspozycje, prezentacje multimedialne, filmy oraz słuchając opowiadania pani przewodnik poznaliśmy historię Wigierskiego Parku Narodowego, jego bogactwo przyrodnicze oraz dziedzictwo kulturowe okolic jeziora Wigry.

Kolejnym punktem programu naszej wyprawy była niewielka miejscowość koło Augustowa – Studzieniczna. To właśnie tu 9 czerwca 1999 r. przypłynął statkiem Ojciec Św. Jan Paweł II aby odwiedzić Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem. To wydarzenie upamiętnia pomnik Papieża, stojący na styku wody i lądu, w miejscu gdzie schodził on na wyspę. Zwiedziliśmy kaplicę Matki Bożej, zaczerpnęliśmy żywej wody z „cudownej studni”, zapoznaliśmy się też z historią tego miejsca ze znajdujących się tam tablic, obejrzeliśmy wiekowy dąb - najstarszy pomnik przyrody.

Ostatnim punktem w programie naszego wyjazdu był rejs papieskim statkiem „Serwy” na trasie Studzieniczna - Augustów, któremu towarzyszyły niezwykłe emocje, gdyż wielu z nas po raz pierwszy doświadczyło takiej podróży. Widoki za burtą były niesamowite! Po ponad godzinnym rejsie wpłynęliśmy do portu w Augustowie, gdzie czekał już na nas autokar. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń i przeżyć wróciliśmy do Sokółki. O tych miłych chwilach przypomną nam zdjęcia i niezwykłe pamiątki z miejsc, które odwiedziliśmy.

Organizatorem wycieczki była p. Bożena Rećko, opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy internatu naszego ośrodka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.