Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Obchody święta naszej szkoły rozpoczęły się dnia 17.06.2015 r. od apelu organizacyjnego, podczas którego pani Dyrektor Marta Tolko-Kuziuta przedstawiła społeczności Ośrodka przebieg uroczystości. Następnie wszyscy udali się na mszę świętą do kościoła p. w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Osiedlu Zielonym. Po nabożeństwie uczniowie, kadra i pracownicy udali się na plac przykościelny, aby wspólnie zasadzić dąb o imieniu Józef oraz umieścić pamiątkowy obelisk i tablicę poświęcone Księdzu Dziekanowi - Józefowi Kuczyńskiemu, Duszpasterzowi parafii na Osiedlu Zielonym, człowiekowi wielkiego serca, naszemu darczyńcy i przyjacielowi dzieci z Ośrodka w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i przyjaźń.
Po powrocie zgodnie z tradycją delegacje uczniów z klasy I-II-III i V- VI złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym patronowi naszej szkoły i tablicą korczakowską. Kolejny punkt obchodów Święta Ośrodka stanowił program artystyczny „Korczak na wesoło” przygotowany w formie zabaw i zmagań konkursowych. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: Elżbieta Margielewicz, Lucyna Taudul, Małgorzata Zarachowicz. Przenieśliśmy się w magiczny świat przedwojennej Warszawy, kiedy to żył i tworzył dla dzieci patron naszej szkoły Janusz Korczak. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę z korczakowskim hasłem, ułożyliśmy portret Starego Doktora i uczestniczyliśmy w Turnieju wiedzy o jego życiu i twórczości. Popisaliśmy się dużą wiedzą. Były nagrody i gratulacje. A wszystko w towarzystwie kukiełek z przedstawienia o „Królu Maciusiu Pierwszym”, który bawił nas i uczył.
Następnie odbył się konkurs recytatorski „Z Akademią Uśmiechu Ireny Conti Di Mauro”, którego organizatorkami były panie: Marta Kawrygo–Leonowicz i Marta Biedź. Przed rozpoczęciem konkursowych zmagań, Renata - uczennica kl. III a, przedstawiła zebranym krótką prezentację multimedialną nt. życia i twórczości nieżyjącej już poetki. W konkursie wzięło udział 15 uczniów, z których każdy pięknie recytował wszystkim nam bardzo dobrze znane wiersze. Po wysłuchaniu wszystkich konkursowych interpretacji, jury w składzie p. Dorota Kozłowska, Zuzanna Szarkowska-Czeczko, Grażyna Tymoszuk wyłoniło zwycięzców, oto oni:
W kategorii klas młodszych:
I miejsce - Kacper, ucz. kl. I
II miejsce - Dominika, ucz. kl V
III miejsce - Mirosław, ucz. kl. IV
W kategorii uczniów klas starszych:
I miejsce - Renata, ucz. kl. II a
II miejsce - Martyna, ucz. kl. III
III miejsce - Karolina, ucz. kl. I
W nagrodę za trud włożony w przygotowania do konkursu każdy z uczestników został nagrodzony drobnym upominkiem oraz dyplomem. W tegorocznych zmaganiach przyznano również nagrodę publiczności, którą otrzymał Damian, ucz. kl. I ZSZ. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok!
Po przerwie obiadowej, p. Katarzyna Zalewska zaprosiła wszystkich na „Popołudnie z historią - W świecie rycerzy”. Sokólskie Bractwo Rycerskie zaprezentowało przed uczniami Ośrodka średniowieczną kulturę rycerską. Historyczne stroje i broń wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Chętnie mierzyli hełmy, kolczugi, rękawice i inne elementy wyposażenia. Duży entuzjazm wzbudziła mała rywalizacja związana z wytrzymałością. Nasi chłopcy stanęli w szranki udawadniając, że byliby z nich prawdziwi rycerze. Spotkanie zwieńczył krótki pokaz walki rycerskiej w wykonaniu członków Bractwa. Żegnaliśmy ich gromkimi brawami wyrażającymi nasz podziw i uznanie.
Po tym niezwykłym pokazie przyszedł czas na montaż słowno-muzyczny nt. ataku Związku Radzieckiego na Polskę i deportacji ludności na Syberię w latach 1940-1941, który przedstawili uczniowie: Łukasz i Damian – uczniowie z ZSZ, oraz Ania z Gl i Renata z PdP pod kierunkiem p. Bożeny Mróz. Obrazy z tamtych czasów uczniowie mogli obejrzeć w teledysku do piosenki „Syberiada” w wykonaniu Anny Wyszkoni i Piotra Cugowskiego. Obchody Święta Ośrodka zakończyły się projekcją 2-godzinnego filmu Janusza Zaorskiego pt. „Syberiada polska”. Film opowiadał o losach Polaków zesłanych przez radzieckie NKWD.
Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na dzień drugi, w którym spotkamy się z naszymi rówieśnikami z innych placówek, aby bawić się wspólnie z nimi na Wielkim Święcie Małego Człowieka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.