http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_324/projekt_dziedzictwo_jana_pawa_ii03.jpegW dn. 16.06.2015r. w internacie SOSW w Sokółce odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego od marca 2015r. projektu ph. „Dziedzictwo Jana Pawła II”, którego pomysłodawcą i inicjatorem była p. kierownik internatu SOSW- B. Tur i p. Katarzyna Dylewska. Celem projektu było nie tylko poznanie osoby naszego wielkiego rodaka- papieża Jana Pawła II, jego życia i działalności, ale również integracja wychowanków we wspólnych działaniach.

Poznawanie dziedzictwa Jana Pawła II rozpoczęliśmy w marcu od czytania informacji na temat  życia Karola Wojtyły oraz jego duszpasterskiej drogi. Poznawaliśmy też wybrane wiersze papieża, czytaliśmy fragmenty jego prozy, wyszukiwaliśmy wzmianki w literaturze i czasopismach. Na tej podstawie powstał album o Janie Pawle II oraz Księga z cytatami, które poruszyły nas najbardziej. Na zajęciach powstały piękne portrety papieża wykonane przez naszych podopiecznych. W związku z rocznicą śmierci papieża, wykonaliśmy wystawę prac na holu szkolnym. Podczas dalszej realizacji marcowych zadań projektowych poznawaliśmy ulubione pieśni Karola Wojtyły; zorganizowaliśmy też koncert piosenek religijnych „Ojcu Świętemu Śpiewajmy”.

W kwietniu w ramach realizacji projektu wyruszyliśmy śladami Jana Pawła II w naszej okolicy, odwiedzając pomniki papieża w naszym mieście i zapalając tam znicze. Zapoznaliśmy się z trasami wszystkich pielgrzymek papieskich do Ojczyzny oraz hasłami przewodnimi jakie przyświecały każdej z nich. Wychowankowie wykonali mapy pielgrzymek, zaznaczając najważniejsze miejsca. Ponadto w trakcie kwietniowych działań organizowaliśmy wieczory filmowe, podczas których miała miejsce projekcja filmów poświęconych Ojcu Świętemu. Dzieciom szczególnie podobał się film animowany „Jan Paweł II – historia Papieża Polaka”.

Działania projektowe zaplanowane na maj to przygotowanie i degustacja kremówki papieskiej, zebranie biblioteczki i pamiątek związanych z Janem Pawłem II, wykonywanie prezentacji multimedialnych na podstawie posiadanych już informacji. Wycieczka Szlakiem Papieskim zaplanowana na maj, ze względów organizacyjnych odbyła się na początku czerwca. Odwiedziliśmy Klasztor w Wigrach, Muzeum Wigier oraz Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej. Nie lada atrakcją stał się rejs statkiem papieskim Serwy ze Studzienicznej do Augustowa.

W uroczystym podsumowaniu projektu w dniu 16.06.2015r. uczestniczyły wszystkie grupy, które pod opieką swoich wychowawców przygotowały niezwykle ciekawe prezentacje. Każda grupa efekty swojej pracy przedstawiła na forum. Gospodarzem imprezy była pani kierownik internatu B. Tur, która oficjalnie rozpoczęła imprezę, witając wszystkich uczestników i zapowiadając kolejne prezentacje.

Przy dźwiękach ulubionej pieśni Papieża - „Barki” obejrzeliśmy prezentację multimedialną przybliżającą życie, młodość, pontyfikat Jana Pawła II. Mogliśmy też obejrzeć ekspozycję plastyczną – portrety Ojca Św. i wystawkę zgromadzonej literatury. Następnie przyszła kolej na prezentacje działań grupowych. Wychowankowie gr. I, II, III, i IV przy wsparciu wychowawców zaprezentowali efekty swojej pracy- mapy wszystkich 8 pielgrzymek, które Jan Paweł II odbył do Ojczyzny. Nie zabrakło tu ciekawostek związanych z podróżami, „papieskiego humoru”, cytatów, i zdjęć.

Kolejnym punktem programu był konkurs wiedzy o życiu i działalności Papieża. Reprezentanci wszystkich grup dzielnie zmagali się w trudnych konkursowych pytaniach. Laureatami i zdobywcami I miejsca zostali wychowankowie z gr. I, II i III a zdobywcą II miejsca została gr. IV. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe długopisy z konkursowym logo, kubki oraz dyplomy. Na zakończenie p. kierownik internatu uroczyście podziękowała wszystkim grupom za udział i aktywną współpracę przy realizacji projektu oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy.

Podsumowanie projektu zakończyło się słodką niespodzianką dla wszystkich, degustacją ulubionego deseru Jana Pawła II - ciastka pod nazwą „kremówka papieska” oraz wspólnego śpiewania pieśni „Barka”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.