http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_342/marsz_pamici7.jpgW dniu 11.09.2015 roku reprezentacja młodzieży z naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym w składzie: Ania, Ania, Martyna, Justyna, Damian, pod opieką pań: Katarzyny Zalewskiej i Doroty Kozaczyńskiej, uczestniczyła w uroczystościach jubileuszowego XV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Marsz to patriotyczno-religijna uroczystość, która upamiętnia wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili.

W tym roku odbywał się on pod hasłem „Koniec wojny 1945 - 1989 nowe zniewolenie”. Chodziło o podkreślenie, że dramat setek tysięcy Polaków nie skończył się zaraz po wojnie, a trwał jeszcze wiele lat. W dalszym ciągu były wywózki, aresztowania i prześladowania, zwłaszcza tych, którzy przeciwstawiali się ówczesnej władzy.

Główny punkt dwudniowych uroczystości stanowi zawsze przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, kończący się przy Grobie Nieznanego Sybiraka - jedynym w kraju takim pomniku. Zbudowano go pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Jego najważniejszą częścią jest kilkumetrowy krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRR. Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy aktywnie włączyć się w to patriotyczne wydarzenie i pielęgnować pamięć o tragicznych oraz trudnych dziejach naszego narodu. Zdjęcia

Katarzyna Zalewska
Dorota Kozaczyńska