http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_344/img_0493.jpgW piątek 18 września 2015r. uczniowie SOSW w Sokółce włączyli się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata - Polska 2015”. Akcja przebiegała dwuetapowo. Najpierw w świetlicy szkolnej uczniowie, dzięki filmikowi edukacyjnemu, mieli możliwość poznania dwóch różnych dróg życiowych symbolicznych kropel ropy - użytych do pozyskania energii oraz do wytworzenia surowców sztucznych. Każda z klas rozwiązała dostosowaną do swoich możliwości kartę pracy o tematyce ekologicznej.

Kolejnym punktem spotkania było przeprowadzenie doświadczeń w zespołach klasowych. Pierwsze z nich pokazało właściwości oraz zachowanie w przyrodzie trzech podobnie wyglądających, lecz różnych w zastosowaniu, kawałków folii. Drugie doświadczenie miało na celu pokazanie etapów uzdatniania wody w oczyszczalniach ścieków. Uczniowie samodzielnie mieszali wodę z ziemią, przelewali ją przez sitko, filtr do kawy by na końcu dzięki specjalistycznej membranie oczyścić wodę tak, aby można było użyć ją ponownie. W drugiej części spotkania uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali tereny wyznaczone przez organizatorki. Dzięki pięknej słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Niewielka ilość śmieci świadczy o tym, iż uczniowie SOSW na co dzień dbają o swój mały świat, nie tylko przy okazji takich akcji.

Akcję przygotowały oraz przeprowadziły panie Zuzanna Szarkowska - Czeczko oraz Urszula Drewniak. Zdjęcia

Zuzanna Szarkowska - Czeczko
Urszula Drewniak