http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_475/sdc19157.jpgDnia 28.09.2016 grupa uczniów SOSW w Sokółce pod opieką p. Agaty Gieniusz i p. Iwony Gieniusz wraz z naszymi gośćmi z Białorusi wyruszyła na wycieczkę do Augustowa. Była to doskonała okazja do integracji i ukazania piękna naszego regionu.

Pierwszym punktem naszej wyprawy stał się mały dworek- Dział historii Kanału Augustowskiego. Z zainteresowaniem wstąpiliśmy w progi tej niewielkiej, lecz jakże ciekawej placówki muzealnej. Sympatyczny pan kustosz okazał się prawdziwą kopalnią wiedzy i z ogromnym zaangażowaniem i pasją przedstawił nam historię budowy Kanału Augustowskiego i losy jego twórcy -Ignacego Prądzyńskiego.

Bogatsi o tę wiedzę wyruszyliśmy autokarem do Studzienicznej, gdzie podczas jednej ze swoich pielgrzymek gościł Papież Jan Paweł II. Nasi goście byli zachwyceni tym malowniczym zakątkiem i jego niepowtarzalną atmosferą. Czekał tam statek „Serwy”, który zabrał nas na niezapomniany rejs po augustowskich jeziorach. Wspólnie z białoruskimi przyjaciółmi mogliśmy podziwiać piękno jesiennego krajobrazu. Dużą atrakcją było również pokonywanie jednej ze śluz wyrównującej różnice poziomów wody. Nasz rejs zakończył się w Porcie Żeglugi Augustowskiej, skąd udaliśmy się do restauracji „Kaktusik”.

Droga powrotna do Sokółki upłynęła na miłych rozmowach o wrażeniach ze wspólnej wycieczki, która upłynęła w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze.

Późnym popołudniem w świetlicy Ośrodka odbyły się warsztaty taneczne. Grupa wychowanków SOSW zaprezentowała gościom układy taneczne. Goście włączyli się do wspólnego tańca i pomimo barier językowych chętnie uczyli się nowych ruchów do tańca disco „Czekolada”, tańców w kręgu „Kłaniany”, „Idąc przez świat” i improwizacji ruchowej „Taniec motyla”. Odpowiednia muzyka, nastrój, przygotowane własnoręcznie stroje i rekwizyty przyczyniły się do tego, że wszyscy bawili się wyśmienicie pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia artystyczne i nowe pomysły „na odkrywane siebie w tańcu”. Na pamiątkę wspólnej zabawy goście otrzymali sprzęt RTV i płytkę z muzyką, przy której się bawili. Warsztaty taneczne przygotowały i prowadziły – Lila Zajkowska i Dorota Kozaczyńska.

Po kolacji młodzież z Mołodeczna wraz z opiekunami w towarzystwie grupy wychowanków naszej placówki oraz p. Beaty Boguszewskiej i p. Beaty Żółtko udała się autokarem na niezapomniane lody do „Starej Szkoły”. Białoruscy przyjaciele byli zachwyceni lokalem jakże urokliwym i klimatycznym, natomiast dla określenia smaku lodów niemalże zbrakło słów. Na pytanie: Czy im smakują? zewsząd słychać było: przepyszne, bajeczne, wspaniałe.. Uprzejmy właściciel z wielkim zaangażowaniem opowiadał o historii powstania tego miejsca oraz swojej pasji jaką jest tworzenie smakowych arcydzieł z naturalnych składników, eksplozji smakowych wrażeń w postaci kulki lodów.

Grupa uczniów i opiekunów z ze Specjalnej Szkoły z Internatem nr 2 dla Dzieci z Wadami Wzroku w Mołodecznie przyjechała do Sokółki w ramach realizacji projektu pn. „Lepszy start w dorosłe życie uczniów niepełnosprawnych” współfinansowanego ze środków przyznanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z konkursu Polska Pomoc Rozwojowa 2016. Zdjęcia

Agata Gieniusz, Dorota Kozaczyńska, Lila Zajkowska