http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_485/img_20161020_134432.jpgDnia 20 października 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyła się gra terenowa w ramach projektu pn. „Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie”. Projekt realizowany przez Powiat Sokólski dofinansowany został przez Wojewodę Podlaskiego w ramach Rządowego Programu na lata 2014/2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Grę terenową zorganizowały i przeprowadziły p. Monika Mróz i p. Marta Kulmaczewska – harcerki które opiekują się Drużyną Harcerską Nieprzetartego Szlaku przy SOSW w Sokółce. Celem gry było nabycie praktycznych umiejętności posługiwania się w nieznanym terenie.

W grze wzięło udział dziesięć oddziałów klasowych z SOSW. Zadania były przydzielone według stopnia trudności. Trudniejsze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i łatwiejsze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Uczniowie musieli odszukać w terenie dziesięć punktów i wykonać przydzielone zadania. Nad każdą klasą opiekę sprawowały wychowawcy klas i opiekunowie. Po zakończonej grze każdy mógł zjeść obiad. Po posiłku wszyscy uczniowie wybrali się ponownie w teren, by uczestniczyć w kolejnych zadaniach terenowych m.in. w slalomach między pachołkami, rzutach do celu piłkami, gazetami, zabawach z chustą Klanzy, zawodach: z woreczkiem na głowie, z obręczą, podawaniem piłki w rozkroku. Po różnych konkurencjach przyszła pora na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. W trakcie trwania ogniska  przez panią dyrektor SOSW Martę Tolko-Kuziutę i członka Zarządu Powiatu Sokólskiego pana Krzysztofa Szczebiota zostały rozdane nagrody i puchary dla wszystkich uczestników gry terenowej. Efektem spotkania była integracja zespołów klasowych, a także całej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili. Zaprojektowane cele zostały osiągnięte. Zdjęcia

Marta Kulmaczewska