http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_489/dsc_0175.jpgW piękny jesienny poranek 25 października 2016 r. w naszej hali sportowej, odbyła się II Spartakiada Szkolna pod hasłem ,,Aktywniej razem” pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. Celem było wyzwalanie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży, przeżywanie radości i dumy ze swoich osiągnięć, propagowanie zdrowego stylu życia przez aktywne spędzanie wolnego czasu.

Spartakiada rozpoczęła się defiladą wokół hali wszystkich reprezentacji klasowych i zaproszonych gości przy skocznych taktach piosenki – hymnu ,,Dzieciom też coś od życia się należy”. Następnie wicestarosta Jerzy Białomyzy uroczyście otworzył  zawody a uczestnicy spartakiady złożyli uroczyste ślubowanie  sportowców.

Konkurencje poprzedził krótki pokaz artystyczny szkolnych czirliderek, po czym nastąpił kulminacyjny moment uroczystości, którym był mecz integracyjny z udziałem radnych Rady Powiatu i radnych Rady Miejskiej w Sokółce oraz uczniów ośrodka. Poprzedzony został solidną rozgrzewką poprowadzoną przez wolontariusza Marka, ucznia ZSR, przygotowanego przez pana Konrada Stackiewicza.

Reprezentacja Powiatu Sokólskiego w składzie: Wicestarosta Jerzy Białomyzy, Maciej Paszkowski, Łukasz Lenkiewicz, Radosław Kabelis, Michał Czaplejewicz, rozegrała mecz piłki nożnej przeciwko reprezentacji Rady Miejskiej Sokółki w składzie: Daniel Supronik, Antoni Cydzik, Marek Awdziej, Karol Puszko, Andrzej Łukaszewicz. Zawodnikami obu drużyn byli również wychowankowie SOSW. Sędzią głównym był pan Mirosław Rudnik, którego decyzje były sprawiedliwe i niepodważalne.

Precyzyjnie opracowany program Spartakiady oraz odpowiednio dobrane konkurencje, dzięki paniom organizatorkom: Dorocie Kozaczyńskiej i  Eli Margielewicz, dały uczniom nie tylko możliwość wykazania się w sportowej rywalizacji zgodnie z zasadami „fair play”, ale pozwoliły również uświadomić im własne możliwości i ograniczenia oraz pokonać słabości i bariery wynikające z niepełnosprawności.

Uczniowie w międzyczasie rozgrywali Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Ośrodka poprowadzony przez panią Dorotę Kozaczyńską ze wsparciem wolontariuszy. Zwycięzcą został Zbyszek z klasy III ZSZ. Sporty umysłowe i łamigłówki dla chętnych przygotowała pani Lila Zajkowska. Zabawy na trampolinie, dzięki wypożyczeniu sprzętu przez panią  Zuzannę Szarkowską-Czeczko, prowadziła pani Małgorzata Zajczyk. Kibiców do głośnego dopingowania zmagań na boisku dopingowała pani Katarzyna Zalewska.

Wyścigi na kocykach, slalom z „jaśkiem”, żabki czy tory przeszkód to tylko część z konkurencji sportowych przygotowanych przez panią Elżbietę Margielewicz, w której zmagali się mniej sprawni uczniowie. Uczestnikom towarzyszył wspaniały humor podczas kolejnych konkurencji.

Podczas imprezy uczniowie sprawdzili swoje siły w szeregu konkurencji i prostych ćwiczeń ruchowych, a opiekę nad nimi sprawowali wolontariusze z Zespołu Szkół w Sokółce pod wodzą pani Krystyny Możejko-Andryszczyk.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji indywidualnych i zespołowych, czyli wszyscy uczestnicy, otrzymali pamiątkowe medale i puchary od Zarządu Starostwa Powiatowego w Sokółce oraz słodką niespodziankę – czekolady ufundowane przez sponsora. Dziękując za zaproszenie na mecz i wspólną zabawę, pan Daniel Supronik w imieniu drużyny radnych Rady Miejskiej w Sokółce wręczył uczniom drobne upominki. 

Po przeprowadzeniu zaplanowanych konkurencji nastąpiło podliczenie punktacji i wręczenie uczestnikom medali, dyplomów oraz nagród i upominków. Wychowankowie podziękowali wszystkim swoim uśmiechem, radością i zadowoleniem.

Na zakończenie imprezy sportowej uczestnicy posilili się pysznym bigosem przyrządzonym przez nasze panie kucharki oraz pysznymi pączkami.

Za to wspaniałe widowisko należą się słowa podziękowania radnym, którzy otoczyli naszych wychowanków troską, pani dyrektor SOSW w Sokółce, organizatorom, nauczycielom, wolontariuszom  a przede wszystkim wychowankom ośrodka. Zdjęcia

Katarzyna Zalewska
Elżbieta Margielewicz
Dorota Kozaczyńska