http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_504/20161201_142657.jpgW ramach realizacji projektu „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych” w dniach 29, 30 listopada i 1 grudnia 2016r. odbyły się warsztaty: wikliniarskie, z zakresu techniki plastycznej pergamano i ceramiczne w świetlicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. W warsztatach udział wzięli podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” i partnerzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce. Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”.

Celem warsztatów wikliniarskich było nabycie praktycznych umiejętności wyplatania z wikliny przedmiotów użytkowych, służących do dekoracji pomieszczeń. Uczestnicy zapoznali się z warsztatem pracy plecionkarza, procesami uprawy i przetwórstwa wikliny.

Prowadzące warsztaty zapoznały uczestników z pracami przygotowawczymi tj. przebieranie wikliny według długości i grubości, moczenie wikliny, a także z narzędziami potrzebnymi do wyplatania. Celem warsztatów było nabycie umiejętności min. wyplatania koszy na dnie obcym (tzw. sklejce) i ramek dekoracyjnych. Uczestnicy wykonali kosze na dnie okrągłym lub owalnym, nabyli liczne umiejętności w zakresie wikliniarstwa: dobór podstawy i przybijanie dna do formy, wyplot ścian taśmą wiklinową, wyplot pasa wzmacniającego, zdjęcie kosza z formy, założenie pałączka, czyszczenie kosza.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez panie: Martę Kulmaczewską, Beatę Tur, Bożenę Rećko i Katarzynę Dylewską.

Kolejne warsztaty ceramiczne były okazją do pokazania uczestnikom pieca do wypalania gliny znajdującego się w internacie. Dzieci zobaczyły różnicę między surową gliną i już wypaloną w piecu. Następnie zapoznały się ze sposobami szkliwienia gliny. Ozdabiały wypalone przedmioty gliniane, które wykonały na poprzednich warsztatach za pomocą farb podszkliwnych. Zdobyły nowe umiejętności z zakresu ceramiki. Zajęcia były okazją do ćwiczenia motoryki małej.

Warsztaty przeprowadziły panie: Małgorzata Hołownia- Iwanow, Beata Tur, Jolanta Paruk, Katarzyna Bubieniec, Ewa Wińska, Ewa Harasimowicz.

Natomiast podczas warsztatów z zakresu techniki plastycznej pergamano na początku zajęć zostało przypomniane nazewnictwo narzędzi służących do wykonywania prac techniką pergamano. Następnie każdy uczestnik warsztatów miał dowolność w wyborze wzoru niezbędnego do pracy. Uczniowie z chęcią i z wielkim zaangażowaniem wytłaczali, perforowali i ozdabiali swoje prace. Podczas zajęć powstały piękne i niepowtarzalne kartki bożonarodzeniowe.

Zdjęcia z warsztatów wikliniarskich
Zdjęcia z warsztatów pergamano
Zdjęcia z warsztatów ceramicznych

Warsztaty przeprowadziła pani Katarzyna Dylewska
Małgorzata Hołownia-Iwanow
Marta Kulmaczewska
Katarzyna Dylewska