http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_543/100_2156.jpgWe wtorkowe słoneczne popołudnie 04.04.2017r. wychowankowie grupy I i II internatu pod opieką p. Beaty Tur i p. Małgorzaty Hołowni-Iwanow wybrali się do Muzeum Ziemi Sokólskiej. Celem wycieczki było poznanie tradycji i obyczajów Świąt Wielkanocnych na dawnych terenach sokólszczyzny. Na początek pani z muzeum pokazała nam jak wyglądał dawny stół wielkanocny. Stał na nim krzyż, owies zasiany w doniczce - symbol wiosny, babka świąteczna, chleb, koszyczek ze święconką. Pani opowiadała nam o Wielkim Tygodniu. Pokazywała jak kiedyś wyglądała palma wielkanocna. Była ona robiona z gałązek wierzby. Dawniej wierzono, że wierzba posadzona koło domu chroniła od pożaru, koło studni zaś chroniła przed zatruciem wody. Posadzona na polu gwarantowała dobry urodzaj.

Dowiedzieliśmy się również o tym, że połknięcie kotków z bazi według starych wierzeń ratowało przed chorobami gardła i głowy. Zobaczyliśmy, jakie pożywienie wkładano kiedyś do koszyczka ze święconką. Przypomnieliśmy sobie, co to są kraszanki i jak się je przygotowuje. To tradycyjne malowanie jajek rozgrzanym woskiem pszczelim na naszych dawnych terenach (inaczej batik). W Poniedziałek Wielkanocny oblewano się wodą. Ta tradycja nazywa się Śmigus-dyngus. Dziewczyna, która podobała się chłopcom była najbardziej mokra. Z naszymi terenami związana jest jeszcze jedna tradycja – wołoczebne czyli obdarowywanie się prezentami.

Wyjście do muzeum było okazją do obejrzenia wystawy zakładek do książek ze zbiorów p. Ewy Krychniak. Liczy on ok.300 sztuk. Niektóre z nich mają ok.100 lat. Pochodzą z Chin. Hiszpanii, Francji, Izraela, Korei, Wielkiej Brytanii, Polski.

Wystawa bardzo nas zaciekawiła. Wzbogaciliśmy się również o cenną wiedzę na temat naszych tradycji i obyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zdjęcia

Małgorzata Hołownia-Iwanow