http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_557/20170505_102916.jpgOd kilku lat organizowany jest w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W tym wyjątkowym dniu zachęcamy uczniów do poznawania języków i zwyczajów mieszkańców innych państw. Tegorocznym hasłem przewodnim był dom i pomieszczenia w domu. Skupiliśmy się głównie na językach: rosyjskim, angielskim i hiszpańskim. Tradycyjnie jednak, organizatorzy przywitali uczniów w językach z całego świata, gdzie oprócz hiszpańskiego „hola”(ola), rosyjskiego здраствуйте – (zdrastwujtie) czy angielskiego „hello”, pojawiło się japońskie - やあ(yā) czy tureckie „merhaba”. Nietypowe brzmienie słów wszystkim bardzo się podobało.

Na wstępie uczniowie mieli za zadanie odgadnąć hasło przewodnie kolorując obrazki przedstawiające domy w różnych częściach świata. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą najdziwniejsze domy na świecie. Niektóre  budowle bardzo nas zaskoczyły. W tym roku oprócz zadań typowo szkolnych postawiliśmy na działania praktyczne, gdyż jak wiadomo forma zabawowa sprzyja szybszemu uczeniu się. Wszyscy dzielnie poznawali obcojęzyczne nazwy kolejnych pomieszczeń w domu. Wspólnie staraliśmy się zapamiętać rosyjskie, angielskie i hiszpańskie odpowiedniki polskiego „przedpokoju”, „kuchni”, „pokoju”, „łazienki” i „sypialni”.

Organizatorzy przygotowali uczestnikom mnóstwo zadań teoretycznych i praktycznych. Kolejno „przechodziliśmy” przez wszystkie pomieszczenia. W przedpokoju uczniowie segregowali obuwie, dobierali w pary skarpetki, dostosowywali ubiór do pogody. W łazience musieli wykazać się wiedzą teoretyczną na temat środków czystości i przyborów toaletowych. Praktycznie sprawdzaliśmy umiejętność nakładania pasty na szczotkę. W kuchni należało obrać i pokroić owoce, przygotować kanapkę z dżemem, zjeść owoce na czas a także potrafić posprzątać. Następnym pomieszczeniem był duży pokój, gdzie jak wiadomo rodzina najczęściej spędza czas wolny. Tutaj uczniowie mieli za zadanie ułożyć puzzle, rozpoznać z zasłoniętymi oczami przedmioty codziennego użytku. W sypialni nie obyło się bez wykazania się sprytem podczas składania koca, pidżamy czy zakładania poszewki na poduszkę. Konkurencją dla wszystkich uczniów była umiejętność zapinania i rozpinania ubrań. 

Nasi podopieczni chętnie zgłaszali się do poszczególnych zadań i aktywnie uczestniczyli w zabawie dzielnie dopingowani przez swoich kolegów. Podczas rywalizacji, zabawie towarzyszyła sympatyczna atmosfera. Podsumowaniem działań było grupowe odgadywanie znanych melodii piosenek, śpiewanych w różnych językach. Na koniec wszyscy uczestnicy zatańczyli znane „Kaczuszki” zaśpiewane w nowej, chińskiej wersji.

Nauka języków nie musi być trudna, wystarczy zachęcić do niej dzieci poprzez zabawę. Przy okazji Dnia Języków Obcych uczniowie nie tylko poznali nowe słowa, ale też przećwiczyli umiejętności przydatne w życiu codziennym. Żegnając się angielskim „good bye”, rosyjskim до свидaния (da swidania) i hiszpańskim „adios” zapraszamy na kolejne spotkania z językami obcymi w następnych latach. Zdjęcia

Organizatorzy Urszula Drewniak, Zuzanna Szarkowska-Czeczko, Ewa Wińska

Ewa Wińska