http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_570/biblioteka_105.jpg1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 432 608 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. W akcji wzięła udział również nasza szkoła. W tym roku Dzień Humanistyczny przebiegał pod hasłem – „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem naszego spotkania było: wykorzystanie masowej akcji do większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży, propagowanie książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślanie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej.

W naszej szkole akcja  została przeprowadzona po raz pierwszy. Wzięli w niej udział wszyscy  uczniowie, o różnym stopniu niepełnosprawności, którzy czytali książki w różnych miejscach w naszej szkole: w sali kąpielowej, na korytarzach, w internacie. Głównym wydarzeniem było spotkanie na świetlicy, gdzie uczniowie brali udział w różnych konkursach sprawdzających znajomość lektur. Ciekawostką było odgadywanie kto wcielił się w jaką postać. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków.  Po odgadnięciu uczeń miał za zadanie wskazać właściwą książeczkę. Hitem okazała się konkurencja nazwana "Pomagamy Kopciuszkowi", zawodnicy otrzymali po dwie miski. Jedną wypełnioną grochem i kasza. Ich zadaniem było oddzielenie produktów, tak jak miał to robić Kopciuszek,.

Kolejnym punktem było wspólne głośne  i ciche czytanie przyniesionych książek oraz utworzenie „książkowego łańcucha”, w którym  osoby połączone trzymanymi w rękach książkami otoczyły hol „żywym” łańcuchem książek.

Zrobiliśmy też wspólne pamiątkowe zdjęcie, by upamiętnić naszą ogromną chęć przyłączenia się do tak ważnej akcji promującej czytanie. Chociaż nie wszyscy z naszych uczniów czytają, to wszyscy kochają książki i wiedza jak one są ważne. Zdjęcia

Agnieszka Ambrożko, Katarzyna Zalewska