http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_627/1.jpgWzorem roku ubiegłego w ramach upowszechniania i rozwoju czytelnictwa oraz zamiłowania do książek wśród dzieci i młodzieży w internacie SOSW w I półroczu roku szkolnego od września do stycznia kontynuowana była akcja ph. „Czytanie na dobranoc”. Akcja prowadzona była przez wychowawców internatu: p. Beatę Boguszewską i p. Katarzynę Bubieniec. Przybrała ona postać wieczornych spotkań, podczas których czytaliśmy i słuchaliśmy przeróżnej literatury dla dzieci tj. opowiadań, komiksów, wierszy, bajek i baśni. Nasi wychowankowie szczególnie ci najmłodsi uczestniczyli łącznie w 43 wspólnych spotkaniach. Wychowankowie wykazywali się własną inicjatywą wypożyczając książki z biblioteki szkolnej a nawet dostarczając literaturę z własnych domowych biblioteczek. Chętnie włączali się do samodzielnego czytania na głos dla wszystkich zebranych. Stwarzało to doskonałą okazję do przezwyciężania tremy, lęków czy też wstydu przed występem.

Podczas czytania dzieci miały okazję do wcielania się w przeróżne role oraz do poznawania i nazywania emocji literackich bohaterów. Wspólne przebywanie osób z różnych grup przyczyniało się do integracji i nawiązywania pozytywnych relacji między wychowankami.

Dzięki współpracy z Oddziałem dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce mogliśmy korzystać z szerszego księgozbioru, co uatrakcyjniło prowadzone zajęcia.

W ramach ”Czytania na dobranoc”, dzieci chętnie tworzyły także prace plastyczne związane z przeczytana literaturą.

Przeprowadzone działania w ramach Akcji „Czytanie na dobranoc” cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem ze strony naszych wychowanków, wpływając pozytywnie na ich wszechstronny rozwój. Przyczyniły się również do uatrakcyjnienia spędzanego czasu wolnego. Powyższe argumenty przemawiają więc za tym, aby akcję tę wydłużyć na długie półrocze, do końca roku szkolnego. Zdjęcia

Beata Boguszewska