http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_642/1d.jpegPrzez dziesiątki lat byli piętnowani, dziś - mają swoje święto. W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamięta o nich cała Polska, pamiętaliśmy także my – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce wraz z opiekunami p. Katarzyną Zalewską i p. Agnieszką Ambrożko.

Nie zważając na siarczysty mróz delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym w składzie Sylwia, Gabrysia i Michał, reprezentowała społeczność SOSW na Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku w dniu 1 marca 2018 r.

W południe na Placu Kościuszki, odbyło się złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, pod tablicą wiszącą na ścianie kina „Ton”, która jest poświęcona Żołnierzom Polskiego Powojennego Podziemia Niepodległościowego – ofiarom mordów sądowych komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Na maszt obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego żołnierze wciągnęli flagę państwową i oddali salwę honorową. Odczytano apel poległych - najważniejszy punkt uroczystości. Hołd dla tych, którzy nie godzili się na komunistyczny reżim i oddali życie za Ojczyznę.

W dzisiejszym kinie „Ton” komuniści urządzali procesy pokazowe. Żołnierzy skazywano na kary śmierci i długoletnie odsiadki.

1 marca w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało wprowadzone trzy lata temu. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku w piwnicach warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość“. Zdjęcia