http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_656/img_20180416_111000.jpgW poniedziałkowy ranek  16 kwietnia 2018   uczniowie klasy VI , VII SPU oraz  III GU  uczestniczyli  w wycieczce do Oddziału Dziecięcego Biblioteki Publicznej w Sokółce. Sprzyjał temu temat  tygodniowego ośrodka pracy: Instytucje kulturalne. W tym tygodniu uczniowie będą poznawali: bibliotekę, kino ,teatr, restaurację i muzeum. Do biblioteki uczniowie pojechali autobusem miejskim. Zakupili bilety,  zajęli miejsca i przez okno podziwiali nasze miasto. 

W bibliotece powitała nas p. kierownik  Jadwiga Słoma  oraz p. bibliotekarka Marta  Wojewódzka-Szoda. P. Marta oprowadziła uczestników po wypożyczali, opowiedziała o swojej pracy, pokazała księgozbiór, zapoznała z trudnymi słowami: kartoteka, księgozbiór, karta katalogowa, sygnatura, prasa, czasopismo, wypożyczalnia oraz czytelnia. Pokazała „naj” książki z księgozbioru. Opowiedziała o największej, najmniejszej, najgrubszej, najchudszej książce.  Zaprezentowała uczniom różne rodzaje książek: książki z wykrojnikiem, książkę miarkę wzrostu, książkę teatrzyk z ruchomymi częściami oraz książkę z płytą na ,której jest nagrany tekst zawarty w książce. Jednak książka „napisana” w języku Braila wzbudziła  zainteresowanie uczniów. Nie jeden z nich pomyślał,  jak to możliwe ze kropki i kreski tworzą wyrazy a osoby z dysfunkcją wzroku mogą je odczytać. Zaprezentowała również nowoczesna książkę  e-booka.

Kolejnym punktem wizyty w Bibliotece było obejrzenie prezentacji multimedialnej poświęconej powstaniu książki. Przez kolejne slajdy uczniowie poznawali historię i różne wydarzenia związane z książką. Nie obce im się stały pojęcia: hieroglify, pergamin, zwój, inicjał, maszyna drukarska, Jan Gutenberg. Obejrzeli również zdjęcia biblioteki Aleksandryjskiej i Biblioteki Narodowej.

Punktem kulminacyjnym spotkania było stworzenie własnego zwoju wraz z inicjałem. Uczniowie z zapałem przystąpili do  pisania swoich zwojów wraz ze własnym inicjałem czyli pierwszą literą swojego imienia w pięknej kaligrafowanej formie. Jak na zwój przystało każdy z nich został przewiązany różową wstążeczką.  Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod opieką p. Zuzanny Szarkowskiej – Czeczko. Zdjęcia

Po raz kolejny zdobyliśmy wiedzę za ,którą serdecznie dziękujemy p. Jadwidze Słomie oraz p. Marcie Wojewódzkiej-Szodzie. Dziękujemy również za odkrycie przed nami tajników biblioteki oraz ciekawe i interesujące zajęcia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć