wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Dzisiaj mieliśmy niezwykłą przyjemność odwiedzić Safari Zoo w Zatykach, gdzie poznaliśmy dzikie zwierzęta zamieszkujące w prawie naturalnych warunkach. Ta wyjątkowa wizyta była nie tylko edukacyjna, ale i emocjonująca, przynosząc uczestnikom wiele niezapomnianych przeżyć. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez przewodnika, który zapewnił nam fascynującą wyprawę obserwacyjną po terenie zoo. Zwiedzanie odbywało się z przyczepy samochodu terenowego co dostarczyło dodatkowej dawki adrenaliny, gdyż doświadczeni kierowcy nie szczędzili nam atrakcji w postaci jazdy off-road. Podczas jazdy po safari obserwowaliśmy wielorakie gatunki zwierząt, od majestatycznych danieli po szybkie strusie, zwinne jelenie, egzotyczne ptactwo oraz imponujące bawały, jaki po dzikie owce arui. Każde spotkanie ze zwierzętami było dla nas niezwykłym przeżyciem, a przewodnik dostarczał nam informacji na temat ich zachowań, życia w naturalnym środowisku oraz zagrożeń z jakimi się borykają na co dzień. Widząc te niesamowite stworzenia na własne oczy, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć potrzebę ochrony dzikiej przyrody i środowiska naturalnego. To nie tylko wzbogaciło ich wiedzę, ale i zaszczepiło większą troskę o naszą planetę i wszystkie formy życia, z którymi ją dzielimy.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1642/442421271_978839987581447_8340427720069590873_n_t2.jpg„Żył w dawnych czasach stary król i rządził małym krajem…”. Słowami takiej piosenki przywitali nas dzisiaj profesjonalni aktorzy, lalkarze z Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku. Goście przyjechali do nas ze spektaklem pt. „3 x Królewna, 3x Smok”, który bardzo podobał się publiczności. Dzieci poznały przywary i zalety trzech królewskich córek oraz ich perypetie na dworze. Nie zabrakło też tytułowych smoków, które nie bardzo chciały się żenić. Wspaniali aktorzy i ich lalki  sprawiły, że mogliśmy uruchomić nasza wyobraźnię i chociaż na chwilę przenieść się w magiczny świat teatru.
To spotkanie zawdzięczamy pani Elżbiecie Adamowicz, właścicielce Księgarni A KUKU, która realizuje program „Certyfikat dla małej księgarni” dofinansowany ze środków Instytutu Książki. Bardzo serdecznie dziękujemy!
Ewa Wińska

wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Dzień pierwszy wymiany młodzieży polsko-litewskiej był pełen wrażeń i integracyjnych zabaw. Rozpoczęliśmy go od wspólnych działań plastycznych, które skupiły się na poznawaniu ekosystemu wodnego. Podczas tych zajęć każdy mógł stworzyć jednego z przedstawicieli wodnego świata. Następnie przeszliśmy do warsztatów mydlarskich, gdzie tworzyliśmy własne mydełka o różnych kształtach i zapachach. Zabawy plastyczne pomogły nam lepiej się poznać i wymienić informacjami na temat swoich ulubionych spośród zwierząt morskich. Po obiedzie poznaliśmy swoje imiona i zorganizowaliśmy wspólna grę w tenisa stołowego z udziałem przedstawicieli społeczności internackiej SOSW w Sokółce. Był on doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji. Na koniec dnia mieliśmy szansę poszukać środków na przełamanie bariery językowej podczas ćwiczeń związanych z telefonami i technologią, co okazało się być nie tylko pomocne, ale także bardzo dobrą rozrywką. 

https://www.soswsokolka.pl/images/logotyp_wsmc.jpg
https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1630/443713594_978538400944939_8663218327535680926_n_t2.jpgOd kilku tygodni podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce realizują projekt: „Wielkie Święto Małego Człowieka” - Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia. Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
Finał przygotowań odbędzie się 23 maja 2024r. o godz. 10.00, kiedy to rozpocznie się Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia, na który przybędą do Sokółki zespoły z 13 podlaskich placówek zajmujących się edukacją, rehabilitacją i opieką osób z niepełnosprawnościami.

https://www.soswsokolka.pl/images/plakat_bt.jpg

W dniu dzisiejszym uczniowie naszego Ośrodka po raz kolejny wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokółce we współpracy ze Starostwem Powiatowym pt. „Wierszyki ćwiczące języki”. Naszą placówkę reprezentowali: Zuzanna Kolendo, Jakub Maciaszek i Kacper Szyszko

W dniu 23.04.2024 r. klasy IV SPU, kl. VI-VIII A SPU i kl. VI-VIII SPU pod opieką pani Agnieszki, p. Julity, p. Ewy, p. Gosi i p. Beni wzięły udział w wycieczce do Tykocina. Zwiedziliśmy Zamek zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta.

14 kwietnia przypada Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku. Historycy nie mają wątpliwości, że Chrzest Polski jest równoznaczny z narodzinami Państwa Polskiego. Zdaniem wielu badaczy chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju.

Uczniowie klas przysposabiających do pracy w roku szkolnym 2023/2024 realizują innowację pedagogiczną ,,Poznajemy zawody”, pod opieką p. Doroty Kozaczyńskiej, pani Katarzyny Zalewskiej, w ramach której odwiedzają lokalne zakłady pracy i przedsiębiorstwa.
18 kwietnia br. mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w pasjonującej wycieczce po Gospodarstwie Ogrodniczym Nowik w Nowej Moczalni, w czasie której uczniowie mogli poznać tajniki wysiewu, hodowli roślin i dowiedzieć się o kolejnych etapach ich pielęgnacji. Po przybyciu na miejsce p. Nowik oprowadził nas po szklarniach.

Pięcioro naszych uczniów przygotowuje się do ważnego wydarzenia w swoim życiu - przyjęcia Sakramentu Eucharystii. Dziękujemy Księdzu Bogusławowi za wspólną modlitwę, ogromne zaangażowanie i organizację spotkań Dzieci i ich Rodziców.

W dniu 5.04.2024r w naszym Ośrodku odbył się uroczysty apel dotyczący rozstrzygnięcia wewnątrzszkolnego etapu konkursu plastycznego "Tradycje i obyczaje Polaków 2024" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, podczas którego Pani Dyrektor Elżbieta Szomko ogłosiła wyniki i wręczyła uczestnikom dyplomy. W konkursie wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa składająca się z trzech nauczycielek - Pani Bożeny Rećko, Pani Katarzyny Dylewskiej i Pani Beaty Boguszewskiej wytypowała trzy najciekawsze prace, pozostałym pracom postanowiła przyznać wyróżnienia.