http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1224/28.jpgDnia 09 grudnia 2021r. odbył się po raz dziewiąty w naszej szkole Szkolny Konkurs Kulinarny ph. „Smaki Kuchni Pomorskiej”. . Zorganizowany został przez uczniów klasy I–II-III Branżowej Szkoły I Stopnia kształcących się w zawodzie „Kucharz” pod kierunkiem p.Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni pomorskiej, promowanie potraw, specyficznych dla obszarów północnej części Polski, zachowanie niepowtarzalnych smaków potraw kuchni Pomorza i Kaszub. 

/images/logo1.png

 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce w terminie od 1.09.2020 do 30.09.2021 realizowany był projekt „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK”.  Został on dofinansowany ze środków EFS w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-2020 z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu: 352939,96, w tym wartość dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku: 334089,96,00 zł.  Jego głównym celem  było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli szkoły podstawowej SOSW w Sokółce.

https://www.soswsokolka.pl/images/k1_copy.jpgUczniowie klasy 1-3 SPL brali udział w konkursie plastycznym pt.:" ŚWIĘTY MIKOŁAJ WIDZIANY OCZAMI DZIECKA" zorganizowanym przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce. III MIEJSCE w tym konkursie zajął Karol ze swoją fantastyczną pracą Mikołaja machającego ręką do dzieci. Nasze gratulacje

Edyta Kondrat

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1221/263768842_1795415773962363_6304183111899514224_n_copy.jpgW dniu 8 grudnia 2021r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z Panią Pauliną Olechno, Panią Anną Olechnowicz - policjantkami oraz z Panem Grzegorzem Zubielem –przewodnikiem psa policyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Nasi goście przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Policjanci rozpoczęli spotkanie z uczniami od przeczytania opowiadania o niesfornym Grzesiu, który miał problem z prawidłowym przechodzeniem przez ulicę oraz  prawidłowym poruszaniu  się po publicznej drodze.

/images/logo1.pnghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1217/20211115_104331.jpgW Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym realizowany był projekt pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z założeń projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych.

Wraz z zakończeniem projektu nie zaprzestaliśmy rozwijać umiejętności uczniów w zakresie TIK. Wszystkie klasy nadal korzystają z nowego sprzętu i pomocy multimedialnych podczas codziennych zajęć dydaktycznych i wyrównawczych. Znacznie uatrakcyjniają one lekcje oraz rozwijają u uczniów wiele ważnych kompetencji, tj. logiczne myślenie, zaangażowanie i skupienie uwagi, wyobraźnię, zapamiętywanie, naukę prostych języków programowania czy kompetencje cyfrowe. Poprzez wykorzystanie technologii uczniowie uczą się przez zabawę.

„Mikołaju nasz, dużo paczek masz.

Jak Cię ładnie poprosimy, to nam jedną dasz?”

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1218/263377280_286111950107644_3410392781370801924_n_copy.jpg6 grudnia był magicznym dniem pełen radości i pozytywnych emocji. Uczniowie z Branżowej Szkoły I Stopnia SOSW w Sokółce wraz z wychowawcą klasy – p. Bożeną Mróz świętowali Mikołajki klasowe. Wszyscy włączyli się w dekorację klasy motywami świątecznymi, własnoręcznie wykonali ozdoby z papieru, ubrali choinkę, złożyli sobie wzajemnie życzenia, wręczyli drobne upominki. Jak na kucharzy przystało nie mogło zabraknąć własnoręcznie wykonanych wypieków. W tym roku na stołach królowały wyroby z ciasta parzonego w postaci pysznej karpatki z kremem i ptysiów z bitą śmietanką. 

https://www.soswsokolka.pl/images/zbiorka_bn_pod_skrzydlami.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1216/18.jpgW dniu 2 grudnia 2021r. uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w wycieczce do Wasilkowa, Białegostoku i Supraśla. Wyjazd został zorganizowany w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”, którego inicjatorem jest Minister Edukacji i Nauki.

Uczniowie zwiedzili Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, Teatr Lalek, Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1219/263164334_316720523789741_3199587509110434844_n_1_copy_copy.jpgUczniowie SOSW w Sokółce włączyli się w ogólnopolską akcję „Warte zapamiętania” zorganizowaną przez Superbelfrzy.pl. Jak podają organizatorzy: „Kartki nie są celem samym w sobie, ale za ich pośrednictwem chcemy zmobilizować jak największą liczbę osób do rozmów na temat znanych Polek i Polaków, których wypowiedziane przez nich ważne słowa, sentencje i myśli skłaniają do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat życia, patriotyzmu”. 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1222/img_20211201_112117_copy.jpgMiędzynarodowy Dzień Pluszowego Misia stał się motywem przewodnim kolejnego modułu Innowacji pedagogicznej „Na tropie zagadek, czyli Escape room w edukacji szkolnej”., która została wyróżniona tytułem Dobrej Praktyki przez Podlaskiego Kurator Oświaty w Białymstoku. 1 grudnia 2021 szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w sklep z zabawkami. Pojawiły się w nim misie, miśki, misiaczki i inne pluszaki, klocki rożnych rodzajów i wielkości, książki, piłki, gry i układanki, płyty z muzyką i filmami, instrumenty, kształtki piankowe, sprzęt multimedialny, deskorolki, chodzik i maty a także całe mnóstwo innych sprzętów niezbędnych w dziecięcym zyciu.                                                                                                         

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1215/dsc_2254_copy_t2.jpgDziś wszyscy uczniowie naszej szkoły świętowali Imieniny Świętego Mikołaja. Wystrojeni w kolor czerwony oraz lśniące czapki i opaski, radośnie przywitali Panią Elżbietę Rapiej – animatorkę ze Starostwa Powiatowego w Sokółce.
Pełna energii i pomysłów, poprowadziła nas przez kolejne zabawy. Chłopców szczególnie ucieszyło przeciąganie liny przez „Reniferki” oraz rzuty do celu „śnieżkami” . Dziewczynki cieszyły się podczas zabaw z elementami tańca czy „tworzenia fryzur” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.