http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

/images/394-9516.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/lab_ost.jpgWe wrześniu w SOSW w Sokółce miała miejsce inauguracja rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zgodnie z założeniami programu każda szkoła podstawowa wyposażyła swoją placówkę w sprzęty zgodnie z katalogiem wyposażania podstawowego oraz pozostałą kwotę przeznaczyła na doposażenie innych pracowni. Budżet SOSW w Sokółce z programu Laboratoria Przyszłości wyniósł 30 000 zł. Program jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W naszej szkole doposażone zostały pracowanie krawiecka i stolarska oraz powstała pracowania druku 3d.

https://www.soswsokolka.pl/images/baner.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1470/wp3_kopia_copy_copy.jpg

We wrześniu rozpoczęliśmy II edycję projektu „Wirtualne Podróże” wraz z Panią Sabina Pilat i prowadzonym przez nią kanałam „Nauka w Plecaku” w serwisie Youtube. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o Polsce i świecie w rozumieniu geograficznym przyrodniczym, społecznym i kulturowym, kształtowanie postawy otwartości wobec świata i ludzi, kształtowanie odpowiedzialności za zbiorowość, świadomego podróżowania, postaw prospołecznych i proekologicznych, zaprezentowanie zalet podróżowania i poznawania świata, nauka mądrego korzystania z nowoczesnych technologii oraz wykorzystywanie książki jako skarbnicy wiedzy i wszelkich informacji.

https://www.soswsokolka.pl/images/zadanie_wspfinansowane_ze_rodkw_ministerstwa_rodziny_i_polityki_spoecznej_w_ramach_programu_od_zalenoci_ku_samodzielnoci_.jpg

Dzień Rodziny

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1475/22r_copy.jpgW piątek - 16 czerwca 2023r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce zorganizowano Dzień Rodziny. Współorganizatorami tego dnia byli: pracownicy Ośrodka i Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Fundusze na organizację imprezy zostały pozyskane przez Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” w ramach projektu „Wsparcie otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi”. Imprezę rozpoczęły uroczystym powitaniem wszystkich przybyłych gości. - pani Dyrektor Elżbieta Szomko oraz kierownik Internatu i prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” pani Beata Tur.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1483/6z_copy.jpg19 czerwca grupy taneczne prowadzone przez p. Annę Kędyś-Arent miały okazję uczestniczyć w spektaklu tanecznym pt. Niebieska zasłona. Tancerzami w spektaklu są uczennice Niepublicznej Szkoły Tańca w Białymstoku. Spektakl pozwolił nam poznać bogactwo i różnorodność sztuki tanecznej. Wykorzystano tu m.in. elementy baletu, tańca współczesnego oraz tańca ludowego. Spektakl opowiadał o niezwykłej krainie, która budzi się do życia w momencie, kiedy stara niania zasypia szyjąc niebieską zasłonę. Nasi uczniowie byli zafascynowani spektaklem tanecznym oraz muzyką, która była wykonywana na żywo.                                                                Galeria

Wycieczkę zorganizowała p. Anna Kędyś-Arent, opiekunem była również p. Lila Zajkowska.                                                                                                                

logo_18_mm_bil.png

Białystok i miejscowości leżące w północno-wschodniej Polsce- w tych miastach odbyły się poszukiwania i porównywania historii i teraźniejszości przez beneficjentów projektu „Śladami przeszłości” dofinansowanego ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Uczestnikami wymiany jest 7 uczniów i 2 opiekunów z SOSW w Sokółce oraz taka sama grupa z Šalčininkų Specialioj iMokykla z Solecznik. Łączna kwota dofinansowania to 21 125,46 złotych. Projekt został napisany w oparciu o priorytet Propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską. Działania projektowe są realizowane w terminie 07.05.2023 do 18.06.2023, przyjazd grupy partnerskiej do Polski odbył się w dniach 15.05.23-19.05.23.

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za powstanie nowotworów narządów płciowych zarówno u dziewcząt jak i u chłopców. Szczepionka ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a tym samym zmniejszyć zachorowalność na związane z nim nowotwory.

Ze szczepień mogą korzystać bezpłatnie dzieci urodzone w 2010 r. i 2011 r. (chłopcy i dziewczęta).

HPV jest szczepionką podawana w dwóch dawkach, odstęp miedzy dawkami wynosi 6 – 12 miesięcy.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz rodzinny).

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1467/22l_copy.jpgOd początku roku szkolnego uczniowie klas 1-3 SPL, 1-3 PDP i 1-2 PDP brali udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Z polskimi legendami przez Polskę", w ramach którego omówili 12 legend z różnych zakątków Polski. Były to legendy: o Lechu, Czechu i Rusie, o Piaście Kołodzieju, o królu Popielu, o smoku wawelskim, o warszawskiej syrence , o złotej kaczce, o bazyliszku, o toruńskich piernikach, o poznańskich koziołkach, o śpiących rycerzach w Tatrach, o Juracie - królowej Bałtyku, o przerwanym hejnale.

logo_18_mm_bil.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1441/img_8922_copy.jpgDnia 07.06.2022 w SOSW w Sokółce odbyło się podsumowanie projektu „Śladami przeszłości” dofinansowanego ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Po uroczystym powitaniu gości przez koordynatorki p. Zuzannę Szarkowską-Czeczko oraz p. Urszulę Drewniak głos zabrała p. Dyrektor Elżbieta Szomko. Pani Dyrektor słowem wstępu nawiązała do realizowanych działań w trakcie pobytu grupy litewskiej w Sokółce w dniach 15.05.2023-19.05.2023. 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1464/2s_copy.jpgDnia 6 czerwca uczniowie klas: I-III SPU, VIII BSPU i IV-V SPL spędzili piękne, słoneczne przedpołudnie na pikniku w ogrodzie leśnym, znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Krynki. „Silvarium” to leśny park, po obszarze którego można swobodnie się poruszać. W czasie naszej wędrówki zobaczyliśmy liczne rzeźby z drewna i kamienia oraz zegary słoneczne. Spacerowaliśmy również w Parku Megalitów – są to potężne głazy narzutowe. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudził dom sów oraz źródełko wypływające z góry głazów. Podczas pikniku był czas na zabawy
i zakupy w sklepie z pamiątkami, a także na poczęstunek, który umiliły nam truskawki przekazane przez mamę Karolinki. Wyjazd był bardzo ciekawy i pouczający.
M. Mróz, U. Drewniak, M.Januszkiewicz

 

logo_18_mm_bil.png
https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1440/7_copy.jpgSOSW w Sokółce realizuje projekt „Śladami przeszłości” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Miejscem realizacji działań jest Sokółka. Łączna kwota dofinansowania to 21 125, 46 złotych. Projekt „Śladami przeszłości” jest również miejscem pracy społecznej licznej grupy wolontariuszy. To oni pomagają naszym uczestnikom w trudach realizacji projektu na co dzień.

https://www.soswsokolka.pl/images/hala_sportowa_z_a_p_r_a_s_z_a_m_y.jpg