wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png
SOSW w Sokółce realizuje projekt „Te co skaczą i latają do integracji polsko-litewskiej zapraszają” dofinansowany ze środków MEN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Miejscem realizacji działań jest Sokółka. Łączna kwota dofinansowania to 20 561,47 złotych. Projekt „Te co skaczą i latają do integracji polsko-litewskiej zapraszają” jest również miejscem pracy społecznej licznej grupy wolontariuszy. To oni pomagają naszym uczestnikom w trudach realizacji projektu na co dzień.

 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1643/448459568_998468575618588_3376519450480606522_n_t2.jpg/images/394-9516.jpgSOSW w Sokółce jest beneficjentem programu rządowego Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Budżet naszej placówki w ramach tego programu wyniósł 30 000 zł. Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany w codziennej pracy. W ostatnim czasie uczniowie mieli okazję pracować z drukarką 3D oraz jej wytworami podczas zajęć języka obcego. Uczniowie zaplanowali, wydrukowali a następnie posługiwali się modelami zwierząt domowych.

/images/white_green_elegant_professional_certificate.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_umwp_jpeg.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1648/448173775_993343276131118_6100102666763161812_n_t2.jpgW dniu 5 czerwca 2024r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  w Sokółce na boisku przy ZSZ  odbył się II Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sokółce. Jest to już drugi taki turniej zorganizowany przez nas. Sponsorem imprezy oraz patronem strategicznym był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białystoku, dzięki któremu mogliśmy zorganizować Nasze przedsięwzięcie. Wsparcie finansowe, które uzyskaliśmy  umożliwiło Nam zakup nagród dla naszych wspaniałych pasjonatów piłki nożnej.

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_umwp_jpeg.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/445423664_989034459895333_5810043813060728083_n.jpg



https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1632/444486272_985559250242854_8609341382252962548_n_t2.jpgDnia 28 maja 2024 roku odbył się piknik w Stadninie Koni w Geniuszach podsumowujący realizację projektu „Hipoterapia i alpakoterapia - wsparciem rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami”. W spotkaniu udział wzięli: uczestnicy projektu z rodzicami, wychowankowie internatu i członkowie Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Środki na realizację tego projektu, Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” pozyskało w ramach 30 edycji akcji charytatywnej TVP „Reklama Dzieciom 2022”. W projekcie uczestniczyło 16 podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce. Od września 2023 do czerwca 2024 zrealizowano: 80 godzin zajęć hipoterapii i 80 godzin alpakoterapii.

https://www.soswsokolka.pl/images/pot.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1649/24_t2.jpg

22 maja 2024roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w wycieczce do Augustowa i Studzienicznej w ramach przedsięwzięcia Podlaskiej Organizacji Turystycznej „Poznajemy Podlasie”, od której uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 7500zł. Była to wspaniała przygoda, podczas której mieliśmy niesamowitą okazję wybrać się w rejs statkiem po jeziorach augustowskich. Po opuszczeniu portu, płynęliśmy rzeką Nettą. Mijając piękne, spacerowe trasy po obu stronach Netty, wpłynęliśmy na jezioro Necko. Potem skierowaliśmy się na jezioro Rospuda, położone wśród dziewiczej, nienaruszonej przyrody. Podziwialiśmy unikatowość Doliny Rospudy, której krajobraz chroniony jest ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Urzekły nas widoki rzeki Klonownica, jeziora Białego.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie prosimy o zapoznanie się z listem Ministra Zdrowia dotyczącym ważnych kwestii zdrowotnych

LIST

wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Dziś nadszedł dzień, w którym kończymy naszą niezapomnianą wymianę młodzieżową. Były to dni pełne przygód, nauki i wspólnie spędzonego czasu, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Podczas apelu pożegnalnego dokonaliśmy całościowej ewaluacji naszego programu. Każdy z uczestników miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami, doświadczeniami i tym, co najbardziej zapadło mu w pamięć. Było to również wyjątkowe, wzruszające podsumowanie naszej wspólnej pracy i zabawy.

/images/logotyp_wsmc.jpgPo raz kolejny do Sokółki przyjechały dzieci i młodzież z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii i stowarzyszeń, aby zaprezentować swoje talenty artystyczne: muzyczne, wokalne, taneczne, aktorskie w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia. Ta barwna, kolorowa i radosna impreza promująca różnorodną twórczość niepełnosprawnych to jedna z wieloletnich tradycji naszego Ośrodka.

wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Czwarty dzień wymiany młodzieży rozpoczął się od długiej porannej podróży do Warszawy. Wyruszyliśmy wcześnie, aby móc w pełni wykorzystać czas spędzony w stołecznym ZOO, które jest znane z bogactwa gatunków i doskonałych warunków do edukacji przyrodniczej. Po przyjeździe i krótkim odpoczynku uczestniczyliśmy w warsztatach, które umożliwiły nam bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Szczególną atrakcją była możliwość dotykania węża i sprawdzenia, jaki jest w dotyku - wielu z nas było zaskoczonych, jak miękka i gładka może być skóra tego gada. Mieliśmy także okazję obejrzeć z bliska agamę oraz sprawdzić, czy jeż ma kolce. Te doświadczenia były nie tylko edukacyjne, ale także niezwykle ekscytujące dla młodzieży. Następnie rozpoczęliśmy grę terenową, która miała na celu poszukiwanie i identyfikację gatunków zagrożonych wyginięciem. 

wersja_polska_dwujezyczna_cmyk.png

Trzeci dzień wymiany młodzieży polsko-litewskiej obfitował w różnorodne aktywności, które pozwoliły uczestnikom na poznanie i zrozumienie życia ptaków, sów i sokołów podczas zajęć w Sokolarni w Wasilkowie. Poprzez obserwację tych fascynujących stworzeń oraz naukę o ich zwyczajach, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat świata przyrody i zrozumieli jego różnorodność. W Wiosce Indiańskiej w Supraślu beneficjenci mieli okazję doświadczyć autentycznego życia indiańskiego plemienia. Przejażdżki konne, bliskie spotkania z alpakami, łowienie złota oraz obserwacja szop pracza i skunksa to tylko niektóre z atrakcji, które dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Prowadzenie alpak na spacer, ich ubieranie oraz pokonywanie torów przeszkód pozwoliło na głębsze zbliżenie się do tych uroczych stworzeń i czerpanie z tego radości.