http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/zyczeniaa.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_766/19.jpg„Aniołowie w niebie głoszą wieść radosną:
Bożego Narodzenia nadszedł czas!”

W grudniowe popołudnie, tradycyjnie jak co roku, cała społeczność Ośrodka oraz zaproszeni goście zgromadzili się wspólnie na uroczystej Wigilii. Ta niezwykła uroczystość, jedyna w roku rozpoczęła się od „Jasełek”, pt. „Święta noc”, które rozegrały się w  betlejemskiej scenerii. Dyrektor Ośrodka - p. Elżbieta Szomko uroczyście powitała wszystkich zebranych: wychowanków, rodziców, kadrę Ośrodka, przedstawicieli duszpasterstwa w Sokółce, nauczycieli emerytów oraz  przedstawicieli władz samorządowych  i złożyła wigilijne życzenia.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_765/20181219_101847.jpgDnia 19.12.2018r. przedszkolaki SOSW oraz uczniowie szkoły podstawowej z kl. V i VI uczestniczyli w wycieczce do Przedszkola w Kuźnicy pod opieką p. Beaty Majer oraz p. Ewy Wińskiej. Zostalismy zaproszeni przez panią dyrektor Magdalenę Klimiuk na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu małych artystów. Dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy miały okazję wyjazdu do innej placówki i zabawy integracyjnej z rówieśnikami. Jasełka były bardzo ciekawym przeżyciem dla wszystkich dzieci, które poznały część historii Bożego Narodzenia i tradycji.

 14 grudnia 2018 roku uczniowie naszego Ośrodka (ok. 40) drugi raz w tym roku szkolnym uczestniczyli w internetowym spektaklu zorganizowanym przez Telewizję Polską S.A., a wystawianym przez Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.

Muzyczny spektakl pt. "Zorro" opowiadał o jednym z najsłynniejszych bohaterów w masce. W rozpalonym słońcem Meksyku dręczeni przez okrutnego Gubernatora mieszkańcy czekali na bohatera, który odmieniłby ich los. Don Diego di Ahuilera, zwany El Zorro pokazał walkę sprytem i szpadą o dobro ubogich wzbudzając podziw i szacunek mieszkańców Nuevo Leon oraz uwielbienie kobiet.

https://www.soswsokolka.pl/images/zdjcie0044.jpg„Ile dasz dobrego z siebie tyle Ci się zwróci.
Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie,
ale na pewno wróci do Ciebie”

Młodzież Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce już niejednokrotnie dowiodła, że nie jest obojętna na krzywdę innych i ma otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka. Stara się w miarę możliwości nieść pomoc potrzebującym, nie oczekując nic w zamian.

https://www.soswsokolka.pl/images/20181213_111934.jpgZbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna atmosfera udzieliła się uczniom klasy IV-V SPU, którzy  pod opieką wychowawcy p. Marty Januszkiewicz upiekli świąteczne ciasto piernikowe. Z wielką radością łączyły składniki i z uwagą obserwowały proces pieczenia ciasta.
W całej klasie i na korytarzu unosił się korzenny zapach przywołujący najmilsze wspomnienia świąteczne. Pieczenie piernika sprawiło  uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt  Bożego Narodzenia.

https://www.soswsokolka.pl/images/fundacjalogo.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/pfron_wersja_podstawowa_rgb-01.jpg

 

 

 


„Jestem aktywny i kreatywny”
Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, 15-287 Białystok, ul. Wołodyjowskiego 5

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_760/20180416_152440.jpgOd kwietnia 2018 r. do końca marca 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sokółce realizowany jest projekt „Jestem aktywny i kreatywny” . Wnioskodawcą projektu jest Fundacja  Rozwoju Sportu i Rehabilitacji w Białymstoku, a środki przeznaczone na jego realizację pochodzą z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Do udziału w projekcie zaprosiła nas pani Czesława Kozłowska – wieloletni działacz fundacji. Oferta projektu jest bardzo bogata. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie Ośrodka mają możliwość uczestniczenia w około 1000 dodatkowych godzin zajęć rewalidacyjnych i rekreacyjnych. Wychowankowie pod okiem nauczycieli i terapeutów regularnie uczestniczą w różnych formach zajęć usprawniających i rozwijających pasje i zainteresowania, są to: zajęcia komunikacji alternatywnej, terapii ręki, zajęcia kształtujące aktywność i kreatywność, muzykoterapia i zajęcia teatralne oraz  zajęcia Nordic Walking.

1-8714.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_761/01.jpgNasi wolontariusze nie zawiedli. 13 grudnia Klub Wolontariusza działający przy SOS-W w Sokółce pod opieką dyrektora Elżbiety Szomko kolejny raz współorganizował spotkanie wigilijne grupie wsparcia „Przystanek Nadzieja” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Barka” w Sokółce i zaprzyjaźnionymi Klubami Wolontariuszy ze szkół i przedszkoli.
Było oczywiście czytanie Ewangelii oraz poezji związanej z tematyką świąteczną. Przy dźwiękach kolęd uczestnicy łamali się opłatkiem, składali sobie świąteczne i noworoczne życzenia pełne przyjaznych słów, czemu towarzyszył radosny i życzliwy nastrój.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_764/19.jpgMłodzi kucharze z Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych – p. Bożeny Mróz na prośbę p. dyrektor Elżbiety Szomko przystąpili 4 grudnia do realizacji nowego przedsięwzięcia, jakim było wykonanie słodkich upominków osobom niepełnosprawnym powiatu sokólskiego zrzeszonym w Stowarzyszeniu „Barka”. Zostały one przekazane przez delegację – Michała i Daniela podczas Wigilii dnia 13 grudnia. Dużą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazali również uczniowie z klasy I-II Szkoły Przysposabiającej do Pracy, za co im serdecznie dziękujemy.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_759/1_t2.jpgUczniowie SOSW oraz przedszkolaki wzięli udział w konkursie plastycznym pt: „Wkrótce święta”, który organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 3 w Sokółce. Główną organizatorką była p. Jolanta Paruk. 12 grudnia uczestniczyliśmy w oficjalnym apelu oraz wręczeniu nagród. Organizatorzy podkreślali, że mieli bardzo trudne zadanie w wyborze prac, gdyż wpłynęło do nich mnóstwo prac. Prace były pełne twórczej ekspresji i zaangażowania zarówno dzieci jak i nauczycieli. Został przygotowany także wszystkim gościom słodki poczęstunek. Nasze dzieci i uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody, które podczas apelu szkolnego wręczyła p. dyrektor Elżbieta Szomko oraz podsumowała zmagania konkursowe uczniów.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_757/zdjcie0254.jpgW zajęciach praktycznej nauki zawodu uczestniczy młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim z Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce, kształcąca się w zawodzie kucharz. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych – p. Bożenę Mróz. Uczniowie swoją wiedzę teoretyczną wykorzystują w praktyce nie tylko na warsztatach szkolnych w pracowni gospodarstwa domowego podczas realizowania treści programowych z przedmiotu: pracownia gastronomiczna, ale również w warunkach rzeczywistych – w Kuchni SOSW – na zajęciach praktycznych w gastronomii.