http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1389/wm16_copy.jpg

Tam na choinkach migocą gwiazdy Mikołaj mieszka w chatce małejKrasnale pasą renifery Na śnieżnych łąkach, na polach białych”.

Nic nie przynosi takiego klimatu i magii jak wizyta przed samymi świętami w Wiosce Świętego Mikołaja. Dziś tak wspaniałą przygodę przeżyły przedszkolaki oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Magdalena Słyż, Marta Kawrygo-Leonowicz, Sylwia Szomko, Monika Grusznis i Edyta Kondrat. Już w bramie powitał nas Elf, z katarynką, z której wydobywały się zimowe piosenki i zaprowadził wszystkich na herbatkę i pierniczki


https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1391/s13_copy_t2.jpg

/images/394-9516.jpg

SOSW w Sokółce w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, otrzymało dotację w wysokości 30 tysięcy złotych. Pieniądze zostały wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Oprócz drukarki 3D, zostało zakupione wyposażenie do sali technicznej służące  do obróbki drewna i metalu. Zakupiono między innymi: wyrzynarkę stołową do drewna, piłę ramową do drewna/metalu, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, pirograf-wypalarkę, pistolety do klejenia na gorąco, nożyce do blachy, imadło ślusarskie, brzeszczoty do pił itp.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1388/t2_copy.jpg

W ośrodku odbywają się zajęcia uwagi słuchowej, oparte o założenia metody prof. Alfreda Tomatisa. Zajęcia z wykorzystaniem metody uwagi słuchowej według Alfreda Tomatisa mogą być przeprowadzane w formie indywidualnych sesji terapeutycznych lub grupowych zajęć. Celem tych zajęć jest poprawa funkcjonowania uwagi słuchowej i poprawa ogólnej koncentracji uwagi. Metoda ta opiera się na założeniu, że istnieje związek między sprawnością słuchową a funkcjonowaniem mózgu. 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1387/j9_copy.jpgW czwartek, 15 grudnia cała społeczność Ośrodka wraz z zaproszonymi gośćmi: Starostą Sokólskim p. Piotrem Rećko, Wicestarostą p. Jerzym Białomyzym, Ks. Józefem Kuczyńskim i Ks. Łukaszem Ławreszukiem oraz przedstawicielami Rady Rodziców oddała się celebracji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawioną przez młodych aktorów scenę narodzenia Jezusa w stajence, przeplataną układami tanecznymi przygotowanymi pod czujnym okiem p. Anny Kędyś-Arent. Oprawa artystyczna przedstawienia, o którą z wielką pieczołowitością zadbały panie: Gosia Zajczyk, Marta Kawrygo- Leonowicz, Magda Słyż i Katarzyna Dylewska. Dekoracja wykonana prze panie Sylwię Szomko, Monikę Grusznis, Edytę Kondrat, a także świąteczna muzyka wprowadziły wszystkich zebranych w podniosły i wzruszający nastrój.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1386/mk4_copy.jpgW ramach projektu "Nowe formy terapii w przedszkolu, drogą do większej samodzielności" w dniach 4.12-10.12.2022 r. nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce p. Edyta Kondrat miała przyjemność uczestniczyć w 7 dniowym szkoleniu w Centrum Metody Krakowskiej, które zakończyło się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do prowadzenia zajęć z dziećmi Metodą Krakowską.Szkolenie prowadzone było przez wielu fantastycznych wykładowców, w tym przez autorkę tej metody prof. Jagodę Cieszyńską. 

Szkolenie prowadzone było przez wielu fantastycznych wykładowców, w tym przez autorkę tej metody prof. Jagodę Cieszyńską. Metoda ta opiera się na wieloletnich doświadczeniach w pracy z dziećmi z zaburzoną komunikacją językową. Jest to metoda sylabowa polegająca na wspomaganiu pracy lewej półkuli mózgowej (sekwencyjnej) oraz wykorzystaniu zdolności symultanicznych prawej półkuli. 

W dniu 14 grudnia 2022 uczniowie klas 1-3 spl, 1-3spu, 7-8spu, 3 pdp obejrzeli widowisko bajkowe z okazji mikołajek pt. „Calineczka” wystawione przez TV Łańcut Grupę Medialną za pośrednictwem Internetu. Spektakl przygotowany na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena o takim samym tytule opowiada o maleńkiej dziewczynce narodzonej z ziarenka niezwykłego kwiatu podarowanego przez wróżkę. Pewnego dnia Calineczka została porwana przez ropuchę na żonę dla swojego syna. Na szczęście uciec pomógł jej motyl i rybki.

logo_lasy_pastwowe.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1382/img_20221213_103015_copy.jpgUczniowie SOSW maja przyjemność realizować projekt edukacyjny ”Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwałe zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej.

https://www.soswsokolka.pl/images/fio.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1379/received_810849293351080_t2.jpeg

Od września 2022r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej realizowane są zajęcia terapeutyczne z dziećmi, w ramach zadania „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych”. Dzieci korzystają m.in. z zajęć w zakresie alternatywnych sposobów komunikacji, integracji sensorycznej z wykorzystaniem słuchawek Forbrain i terapii Neuroflow.

Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim. Zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.


  https://www.soswsokolka.pl/images/01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo.png /images/poznajpolske.jpeg https://www.soswsokolka.pl/images/polskilad.jpeg
   
https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1377/26_t2.jpg
Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Starosty Sokólskiego pana Piotra Rećko oraz pani Dyrektor Elżbiety Szomko mogliśmy uczestniczyć w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, 7 grudnia już o 6.00 uczniowie SOSW w Sokółce wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Torunia.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu się w Hotelu udaliśmy się na obiad w barze Małgośka, a następnie na egzotycznie pachnące warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie pod okiem pani Patrycji poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Każdy własnoręcznie mógł przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat rodzajów pierników, przygotowania ciasta, powstawania form. Czekając na upieczenie naszych pierniczków zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika.

 

logo_lasy_pastwowe.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1383/319064803_584296900369093_6386069223657693060_n_copy.jpgSpotkanie z leśnikiem. Pani Katarzyna Sobolewska opowiedziala uczniom o funkcji lasu oraz o zwyczajach zwierząt. Przynosla ze soba poroże jelenia, łopaty łosia oraz rogi barana ktore wywarły na naszych uczniach nie lada wrażenie. Spotkanie odbylo sie w ramach realizacji projektu "Drewno jest z lasu"

Galeria 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1376/27_t2.jpg6 grudnia to dla nas kolejny, intensywny i radosny dzień. Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy dzisiaj Starostwo Powiatowe w Sokółce, aby wspólnie bawić się z okazji Mikołajek. Powitani przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko oraz p. Ewę i Zbigniewa Dębko zasiedliśmy w sali konferencyjnej, gdzie na co dzień odbywają się ważne spotkania. My spotkaliśmy się z autorką i ilustratorką książek dla dzieci panią Anną Kropiewnicką. Podczas zajęć, autorka opowiadała o bohaterach swoich książek, prezentowała wiersze i rymowanki, włączała dzieci do czytania uczestniczącego. Wszyscy chętnie i aktywnie braliśmy udział w zajęciach, za co na koniec otrzymaliśmy niespodzianki od autorki: zakładki i kolorowanki nawiązujące do treści jej książeczek.