http://www.soswsokolka.pl/images/articles/kapita_ludzki_logo.jpg

http://www.soswsokolka.pl/images/articles/logo_ue.png

Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1550/w4_copy.jpgKażdego roku, gdy tylko poczujemy klimat świąt, wszyscy z niecierpliwością czekamy na choinkę i prezenty. 20 grudnia, grupa wychowanków SOSW w Sokółce –klasa 6-8spu pod opieką p.Iwony Gieniusz oraz przedszkolaki z grupy „Jagódki” z p.Agatą Gieniusz odwiedziły Majątek Howieny w Pomigaczach, który za sprawą świątecznej magii przemienił się w Wioskę Świętego Mikołaja.
Była to doskonała okazja do podziwiania bożonarodzeniowej szopki, w której, oprócz urokliwej scenki z Betlejem, znaleźliśmy prawdziwego osiołka, kucyka i owieczkę. Zajrzeliśmy również na pocztę, gdzie każdy mógł stworzyć swój własny list do Mikołaja i wrzucić do magicznej skrzynki. Dzięki niej ta, jakże ważna korespondencja, z pewnością dotrze do adresata.

https://www.soswsokolka.pl/images/yucenia_witeczne_copy.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1579/w5_copy_t2.jpgJasełka i spotkanie wigilijne w SOSW w Sokółce zakończyło cykl działań w ramach kolejnej 6 edycji akcji „Razem na święta”.
Celem naszej inicjatywy było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. W tym przedświątecznym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.
Rozpoczęliśmy od spotkania z Mikołajem, który odwiedził w tym dniu wszystkich uczniów, tym razem w „Pralni”- którą postanowił w ten dzień uroczyście otworzyć w naszym Ośrodku. Jedną z atrakcji tego dnia była sesja zdjęciowa z Mikołajem w pralni.Święty Mikołaj pamiętał również o słodkim upominku dla każdego ucznia. Zabawy było, co nie miara, a przy okazji powstały piękne fotografie.

 W dniu 20 grudnia 2023 roku społeczność SOSW w Sokółce uczestniczyław uroczystym otwarciu szlaku rowerowego „Śladami Oddziału Walerego Wróblewskiego”. Uroczystość odbyła się przy wiatach rowerowych na terenie SOSW. Budynek szkoły stoi na fundamentach dawnej Szkoły Leśnej, której kierownikiem był W. Wróblewski. Z tego miejsca poprowadził on swoich elewów na największą bitwę Powstania Stycznoiowego na naszym terenie pod Waliłami, która miała miejsce 29 kwietnia 1863 roku.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1547/st12_kopia_copy_copy.jpgW poniedziałek w czasie apelu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród uczniom, którzy wzięli udział w KONKURSIE STRAŻACKIM.
Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, tradycją i życiem strażackich środowisk.
Do etapu wewnątrzszkolnego wpłynęło aż 27 prac w czterech kategoriach wiekowych. Najlepsze prace zostały wysłane do etapu ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu, a tym czasem komisja na etapie szkolnym nagrodziła 19 prac plastycznych.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1552/j2_copy.jpgWe wtorek 19 grudnia, dzieci z Naszej szkoły wraz z nauczycielami p. Moniką G. i p. Edyta K. miały zaszczyt uczestniczyć w Jasełkach organizowanych przez Szkołę Podstawową w Turośni Kościelnej.
Od trzech lat przed świętami Bożego Narodzenia Wolontariat Szkoły w Turośni Kościelnej organizuje akcję charytatywną na rzecz Ośrodka. Uczniowie organizują zbiórkę słodyczy, przedmiotów i produktów codziennego użytku. Upominki te zostały uroczyście przekazane podczas spotkania. Następnie obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu klas drugich. Historia Maryi oraz Józefa szukających miejsca na narodziny Jezus wzruszyła niejednego.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz miłą gościnę. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, iż mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałych jasełkach.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1546/k9_copy_copy.jpgW dniu 18.12.23 odbyło się podsumowanie etapu wewnątrzszkolnego Ogólnopolskiego Konkursu "EKOLOGIA W MOIM DOMU".

Celem konkursu było między innymi rozwianie zainteresowań wiedzą z zakresu przedmiotów przyrodniczych, kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych, promocja działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu oraz akcentowanie znaczenia odpowiedzialności za środowisko naturalne.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1571/pb6_copy.jpgLaureaci czwartej edycji konkursu Agencji Rozwoju Regionalnego "ARES" S.A. w Suwałkach „Twój pomysł na biznes”, a wśród nich uczniowie naszej szkoły branżowej. Dziękujemy Łukasz Owsiejko Piotr Rećko

Galeria 


https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1570/p4_copy.jpgTradycja wysyłania kartek świątecznych sięga XIXw i wywodzi się z Anglii.Jest ona również żywa w SOSW , uczniowie przy wsparciu nauczycieli wykonali około 180 kartek, które przekazali Starostwu Powiatowemu w Sokółce .Mamy nadzieję, że sprawią osobom obdarowanym wiele radości i wywołają uśmiech na twarzy.                 Galeria 


https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1549/m9_copy.jpgGrupa uczniów gościła dziś w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Wizytę rozpoczęliśmy od Izby etnograficznej, gdzie Pani Edyta Wiśniewska opowiedziała nam o świątecznych zwyczajach w domach na wsi. Usłyszeliśmy, że zanim pojawiła się w
nich zielona choinka, zawieszano np. nad stołem gałąź sosnową lub ścięty czybek jodły ozdobiony słomkowymi, papierowymi ozdobami i kolorowymi wstażkami. Był to tzw. podłaźnik/podłaźniczka czy "boże drzewko". Nie zabrakło też opowieści o wigilijnych potrawach, wkładaniu siana pod obrus i dzieleniu się opłatkiem.

https://www.soswsokolka.pl/images/52.jpg11 grudnia uczniowie klas: IV, VI-VIII A i B, VIII SPU, a także klasy IV-VIII SPL z Paniami Ewą Wińska, Beatą Mozolewską oraz Julitą Nelke i Małgorzatą Taudul wyjechali do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Mieliśmy przyjemność obejrzeć wspaniałe przedstawienie muzyczne „Gwiazdka we Dworze z Bobry Wielkiej", podczas którego wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki oraz przypomnielismy sobie zwyczaje wigilijne. Po przedstawieniu wybraliśmy się na zajęcia edukacyjne: pokaz tradycyjnego wypieku opłatka przeplatany opowieściami o zwyczajach ludowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Zobaczyliśmy, jak dawniej wyglądał świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, jakie potrawy królowały na wigilijnym stole oraz jak odbywał się dawniej wypiek opłatków. Oczywiście, nie obyło się bez degustacji. Świeży, pachnący, chrupiący opłatek, smakował każdemu. Miłym akcentem na zakończenie wizyty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej był dla wszystkich dzieci czas, kiedy mogliśmy samodzielnie wykonać pocztówki świąteczne metodą drzeworytu. Dowiedzieliśmy się również, jak wykonywało się kartki bożonarodzeniowe i kto wymyślił nazwę pocztówki. W świątecznym nastroju wspólnie spędziliśmy czas w skansenie.

FILM