https://www.soswsokolka.pl/images/logo_stow.jpg

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1850/img_20241202_235509_t2.jpg

Podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce w ramach projektu dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych korzystają od września 2024r. z zajęć dodatkowych w zakresie fizjoterapii i hipoterapii. Obecnie 6 -osobowa grupa przebywa na 14-dniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „TRATWA” w Steklinku. Ośrodek oferuje wiele specja

listycznych form rehabilitacyjno – terapeutycznych. Formy są dobierane indywidualnie do każdego uczestnika zgodnie z jego potrzebami. Terapie indywidualne odbywają się w godzinach od 8.00 do 16.00. W godzinach popołudniowych odbywają się zajęcia integracyjne i nieodpłatne zajęcia z psem – dogoterapia.

Projekt dla szkół ponadpodstawowych: „Lekcje z ZUS”.
Projekt objęły honorowym patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji
Od 25.10.2024r. do 22.11.2024r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w projekcie edukacyjnym dla szkół ponadpodstawowych: „Lekcje z ZUS” pod kierunkiem nauczyciela - p. Bożeny Mróz. Projekt powstał, by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

W te noc prawdziwą, noc Andrzejkową
w przyszłość zajrzyjmy choćby ten raz,
wosk już się topi, pierścień lśni z boku
niech się podniesie sezamu głaz’’


Zgodnie z naszą internacką tradycją w dn. 26.11.2024 r. w internacie SOSW w Sokółce odbyła się Impreza Andrzejkowa. Tego wieczoru w świetlicy szkolnej rządziła magia oraz wróżki, w których postacie wcieliły się wychowawczynie: Natalia Rygasiewicz oraz Bożena Turycz - organizatorki imprezy. 

Dnia 26.11.2024r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce przystąpili do szkolnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady: „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2024/2025. Nad prawidłowym przebiegiem etapu szkolnego czuwała szkolna komisja składająca się z czterech nauczycieli. Komisja sprawdziła nienaruszalność koperty, w której znajdowały się testy. Godzina rozpoczęcia to 12.00. Uczniowie na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru mieli 30 minut. Mateusz Kisiel, Natalia Kowejsza Anna Klim, i Natalia Wiśniewska w ciszy i skupieniu wykonywali zadani.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku i środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

Zaproszenie na szkolenia dla rodziców

 Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami, zaprasza rodziców podopiecznych na szkolenia / warsztaty w zakresie:

- świadomości emocjonalnej opiekuna osób z zaburzeniami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną – 28.11.2024r. o godz. 15.30 – przeprowadzone będzie przez Panią Agnieszkę Puszko;

- zdrowia psychicznego osób niepełnosprawnych intelektualnie i ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów – szkolenie / warsztaty przeprowadzone będą przez Panią dr Izabelę Fornalik.

Szkolenia zostaną zorganizowane w okresie od 25.11.2024r. do 15.12.2024r. w ramach projektu „Wsparcie otoczenia osób niepełnosprawnych w procesie wychowania i rehabilitacji” dofinansowanego ze środków PFRON przez Województwo Podlaskie w imieniu, którego działa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

Boks w szybkim czasie poprawia kondycję fizyczną, pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i wzmocnić m.in. mięśnie brzucha, nóg i ramion. Wśród większych zalet boksu, wymienia się również pokorę, której uczy ta dyscyplina sportowa.
Dziś dzieci biorące udział w projekcie Działaj Lokalnie pt "Rehabilitacja i integracja razem rozwijamy skrzydła" miały okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć z Panią Patrycją Woronowicz, która przybliżyła nam zasady, zalety tej dyscypliny oraz przeprowadziła bardzo wymagający trening. Dzieci wyszły z zajęć zadowolone, szczęśliwe oraz bogatsze w nowe doświadczenia, nie mogąc się doczekać kolejnych zajęć.
Dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji "Sokólski Fundusz Lokalny", Gminę Sokółka i Bank Spółdzielczy w Sokółce."

W grupie Żabki realizowana jest innowacja pt. "Żabki w świecie eksperymentów". Głównym celem innowacji jest rozbudzenie u dzieci ciekawości poznawania otaczającego świata przyrody oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, zadawania pytań i wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów oraz zjawisk przyrodniczych. Dzieci przeprowadziły już eskperymenty z tematów "co tonie, co pływa" oraz "rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie". Autorkami innowacji są Sylwia Szomko i Monika Grusznis.

W dniu 14.11.2024.r w internacie SOSW w Sokółce odbyło się przyjęcie w szeregi społeczności internatu nowych mieszkańców. Organizatorami była Młodzieżowa Rada Internatu pod kierunkiem opiekunów rady Pani Beaty Żółtko i Pana Marcina Winnickiego. Prowadzące otrzęsiny Ania i Natalia gorąco powitały przybyłą Panią Dyrektor Elżbietę Szomko i Panią Wicedyrektor Beatę Tur oraz całą społeczność internatu. Następnie nadszedł czas na zadania do wykonania. Nie było to takie proste. Wychowankowie musieli sprostać nie lada zadaniom, wykazać się odwagą, sprytem, kreatywnością i zdolnościami artystycznymi.

 

Wychowankowie internatu w wolnej chwili uczą się budować staropolskimi metodami małe domki z kominkiem i inne budowle czy postacie.Prace są wykonywane w małych grupkach ponieważ pracę wymagają dokładności .Budujemy z materiałów takich jak glina ,słoma,drewno ,piasek pracując głównie dłońmi ale także i narzędziami.Ukonczone budowle są bardzo mocne i trwałe ,prace sprawiały wiele radości a końcowy efekt cieszy oko .

W dn. 12. 11. 2024 na apelu szkolnym odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników szkolnego etapu wojewódzkiego konkursu plastycznego ph. „Czytam i maluję z pasją” organizowanego przez p. B. Boguszewską, A. Gieniusz i M. Mróz.
Celami konkursu było:
- przedstawienie przez dzieci i młodzież swobodnej, oryginalnej wypowiedzi plastycznej zainspirowanej ulubioną bajką, legendą, wierszem, opowiadaniem lub  powieścią.
- rozwój uzdolnień dzieci i młodzieży i ich plastycznej wyobraźni twórczej zainspirowanej literaturą.
- umożliwienie dzieciom i młodzieży prezentacji własnych dokonań artystycznych.
Na konkurs wpłynęło 9 prac. Przy ocenie prac wzięto pod uwagę zgodność pracy z celami i warunkami konkursu, oryginalność, pomysłowość i wkład pracy uczestnika, estetykę twórczą, samodzielność w wykonaniu pracy.

Trening obwodowy, to rodzaj treningu, który polega na wykonywaniu serii ćwiczeń siłowych z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Charakteryzuje się on wysoką intensywnością, co powoduje, że w krótkim czasie można spalić dużo kalorii i zwiększyć swoją siłę oraz wytrzymałość. Dziś właśnie taki trening przygotowali nam Pan Kamil Bykowski oraz Pan Patryk Kucharewicz - profesjonalni trenerzy personalni z #UKSGladiatorSokółka. Trenerzy czuwali nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń oraz zwiększali motywację do ćwiczeń. Po treningu dzieci były zmęczone, ale i bardzo zadowolone. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Działaj Lokalnie pt. "Rehabilitacja i integracja razem rozwijamy skrzydła".