Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniu 18.12.23 odbyło się podsumowanie etapu wewnątrzszkolnego Ogólnopolskiego Konkursu "EKOLOGIA W MOIM DOMU".
Laureaci czwartej edycji konkursu Agencji Rozwoju Regionalnego "ARES" S.A. w Suwałkach „Twój pomysł na biznes”, a wśród nich uczniowie naszej szkoły branżowej. Dziękujemy Łukasz Owsiejko Piotr Rećko
Tradycja wysyłania kartek świątecznych sięga XIXw i wywodzi się z Anglii.Jest ona również żywa w SOSW , uczniowie przy wsparciu nauczycieli wykonali około 180 kartek, które przekazali Starostwu Powiatowemu w Sokółce .Mamy nadzieję, że sprawią osobom obdarowanym wiele radości i wywołają uśmiech na twarzy. Galeria
11 grudnia uczniowie klas: IV, VI-VIII A i B, VIII SPU, a także klasy IV-VIII SPL z Paniami Ewą Wińska, Beatą Mozolewską oraz Julitą Nelke i Małgorzatą Taudul wyjechali do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Mieliśmy przyjemność obejrzeć wspaniałe przedstawienie muzyczne „Gwiazdka we Dworze z Bobry Wielkiej", podczas którego wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki oraz przypomnielismy sobie zwyczaje wigilijne. Po przedstawieniu wybraliśmy się na zajęcia edukacyjne: pokaz tradycyjnego wypieku opłatka przeplatany opowieściami o zwyczajach ludowych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Zobaczyliśmy, jak dawniej wyglądał świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, jakie potrawy królowały na wigilijnym stole oraz jak odbywał się dawniej wypiek opłatków. Oczywiście, nie obyło się bez degustacji. Świeży, pachnący, chrupiący opłatek, smakował każdemu. Miłym akcentem na zakończenie wizyty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej był dla wszystkich dzieci czas, kiedy mogliśmy samodzielnie wykonać pocztówki świąteczne metodą drzeworytu. Dowiedzieliśmy się również, jak wykonywało się kartki bożonarodzeniowe i kto wymyślił nazwę pocztówki. W świątecznym nastroju wspólnie spędziliśmy czas w skansenie.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu BohaterOn. Uczniowie na lekcjach języka polskiego i funkcjonowania osobistego i społecznego poruszali tematy związane z powstaniem Warszawskim. W projekcie wzięły udział klasy 4-8 szkoły podstawowej 1-3 szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej. Uczniowie rozważali jak to jest być bohaterem i co oznaczało to dla powstańców, a co dla współczesnej młodzieży. Starsi uczniowie poznali losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu
„Od zależności ku samodzielności” i Powiatu Sokólskiego, we współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami" ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce
Od czerwca do grudnia 2023 r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce odbywają się spotkania grupy wsparcia dla 20 rodziców podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w ramach projektu pn.: „Wsparcie otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi”. Środki na realizację zadania pozyskano z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Programu „Od zależności ku samodzielności” i z Powiatu Sokólskiego.
"Serce za odwagę" to ogólnopolska akcja, w ramach której, dzieci ze szkół i przedszkoli przygotowują kartki świąteczne kombatantom. Celem akcji jest przygotowanie kartek świątecznych dla Powstańców warszawskich i żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, żyjących w Polsce oraz za granicą. I nasz Ośrodek wraz z Paniami: Sylwią Szomko, Moniką Grusznis, Agnieszką Ambrożko, Agatą Gieniusz oraz Julitą Nelke włączył się do akcji, aby w ten symboliczny sposób złożyć podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie podczas wojny. Galeria
W tym tygodniu nasi najmłodsi uczniowie - uczniowie klasy pierwszej, otrzymali specjalne WYPRAWKI CZYTELNICZE z Instytutu Książki w ramach Kampanii " MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK". Jej celem jest promocja czytelnictwa zwłaszcza wśród dzieci dopiero rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Chodzi o to, by zachęcić ich do częstego sięgania po książkę, samodzielnego czytania jak i czytania z udziałem najbliższych. Rodzicom przekazane zostały również broszury "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem" o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.