https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1481/3e_copy.jpgW roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy I-III SPU brali udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym – „Z ekologią na Ty”. Jego celem było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, bo to przede wszystkim od najmłodszych mieszkańców zależeć będą dalsze losy naszej planety. W ramach realizacji projektu wykonywali zadania z poszczególnych modułów, które były związane z ekologią i ochroną środowiska. Bez wątpienia wszystkie działania projektowe przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej, a także uwrażliwienia na ochronę środowiska naturalnego.
Marta Januszkiewicz

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1477/5k_copy.jpgW czerwcu odbyło się spotkanie dziewcząt od kl. 4 szkoły podstawowej po szkołę branżową i przysposabiającą do pracy, w ramach programu edukacyjnego „Między nami Kobietkami”, który omawia zagadnienia związane z przemianami oraz problemami wieku dojrzewania. Podczas spotkania uczennice miały możliwość zrozumienia jakie zmiany fizyczne oraz psychiczne mogą pojawić się w okresie dojrzewania.


https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1479/y1_copy_copy.jpg„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann. W roku szkolnym 2022/2023 realizowana była II edycja programu. Tym razem uczestniczyły w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Nasz Ośrodek uczestniczył w tym programie  pierwszy raz. 

W każdej szkole biorącej udział w projekcie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice- wolontariuszki promowały wiedzę o menstruacji i dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami na godzinach wychowawczych i lekcjach wychowania do życia w rodzinie. Nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach on-line z zakresu podejmowania z uczniami tematów trudnych. Po zakończeniu programu nasze uczennice-wolontariuszki Natalia i Zosia otrzymały od Fundacji pamiątkowe dyplomy.
Koordynatorki programu w SOSW: Małgorzata Hołownia- Iwanow, Beata Boguszewska

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1478/bp5_kopia_copy_copy.jpgW roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy I SPU i I SPL wzięli udział w XIV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu było zapoznanie uczniów z tematyką związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz w relacjach z rówieśnikami. Realizacja programu odbywała się poprzez przeprowadzenie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych zawierających: scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, karty pracy dla uczniów oraz prezentację dla rodziców do wykorzystania podczas spotkań.

https://www.soswsokolka.pl/images/baner.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1470/wp3_kopia_copy_copy.jpg

We wrześniu rozpoczęliśmy II edycję projektu „Wirtualne Podróże” wraz z Panią Sabina Pilat i prowadzonym przez nią kanałam „Nauka w Plecaku” w serwisie Youtube. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o Polsce i świecie w rozumieniu geograficznym przyrodniczym, społecznym i kulturowym, kształtowanie postawy otwartości wobec świata i ludzi, kształtowanie odpowiedzialności za zbiorowość, świadomego podróżowania, postaw prospołecznych i proekologicznych, zaprezentowanie zalet podróżowania i poznawania świata, nauka mądrego korzystania z nowoczesnych technologii oraz wykorzystywanie książki jako skarbnicy wiedzy i wszelkich informacji.

https://www.soswsokolka.pl/images/od_zaleznoci.jpg

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu
„Od zależności ku samodzielności”

Dzień Rodziny

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1475/22r_copy.jpgW piątek - 16 czerwca 2023r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce zorganizowano Dzień Rodziny. Współorganizatorami tego dnia byli: pracownicy Ośrodka i Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Fundusze na organizację imprezy zostały pozyskane przez Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” w ramach projektu „Wsparcie otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi”. Imprezę rozpoczęły uroczystym powitaniem wszystkich przybyłych gości. - pani Dyrektor Elżbieta Szomko oraz kierownik Internatu i prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” pani Beata Tur.

/images/394-9516.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/lab_ost.jpgWe wrześniu w SOSW w Sokółce miała miejsce inauguracja rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zgodnie z założeniami programu każda szkoła podstawowa wyposażyła swoją placówkę w sprzęty zgodnie z katalogiem wyposażania podstawowego oraz pozostałą kwotę przeznaczyła na doposażenie innych pracowni. Budżet SOSW w Sokółce z programu Laboratoria Przyszłości wyniósł 30 000 zł. Program jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W naszej szkole doposażone zostały pracowanie krawiecka i stolarska oraz powstała pracowania druku 3d.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1483/6z_copy.jpg19 czerwca grupy taneczne prowadzone przez p. Annę Kędyś-Arent miały okazję uczestniczyć w spektaklu tanecznym pt. Niebieska zasłona. Tancerzami w spektaklu są uczennice Niepublicznej Szkoły Tańca w Białymstoku. Spektakl pozwolił nam poznać bogactwo i różnorodność sztuki tanecznej. Wykorzystano tu m.in. elementy baletu, tańca współczesnego oraz tańca ludowego. Spektakl opowiadał o niezwykłej krainie, która budzi się do życia w momencie, kiedy stara niania zasypia szyjąc niebieską zasłonę. Nasi uczniowie byli zafascynowani spektaklem tanecznym oraz muzyką, która była wykonywana na żywo.                                                                Galeria

Wycieczkę zorganizowała p. Anna Kędyś-Arent, opiekunem była również p. Lila Zajkowska.                                                                                                                

logo_18_mm_bil.png

Białystok i miejscowości leżące w północno-wschodniej Polsce- w tych miastach odbyły się poszukiwania i porównywania historii i teraźniejszości przez beneficjentów projektu „Śladami przeszłości” dofinansowanego ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Uczestnikami wymiany jest 7 uczniów i 2 opiekunów z SOSW w Sokółce oraz taka sama grupa z Šalčininkų Specialioj iMokykla z Solecznik. Łączna kwota dofinansowania to 21 125,46 złotych. Projekt został napisany w oparciu o priorytet Propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską. Działania projektowe są realizowane w terminie 07.05.2023 do 18.06.2023, przyjazd grupy partnerskiej do Polski odbył się w dniach 15.05.23-19.05.23.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1467/22l_copy.jpgOd początku roku szkolnego uczniowie klas 1-3 SPL, 1-3 PDP i 1-2 PDP brali udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Z polskimi legendami przez Polskę", w ramach którego omówili 12 legend z różnych zakątków Polski. Były to legendy: o Lechu, Czechu i Rusie, o Piaście Kołodzieju, o królu Popielu, o smoku wawelskim, o warszawskiej syrence , o złotej kaczce, o bazyliszku, o toruńskich piernikach, o poznańskich koziołkach, o śpiących rycerzach w Tatrach, o Juracie - królowej Bałtyku, o przerwanym hejnale.

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za powstanie nowotworów narządów płciowych zarówno u dziewcząt jak i u chłopców. Szczepionka ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a tym samym zmniejszyć zachorowalność na związane z nim nowotwory.

Ze szczepień mogą korzystać bezpłatnie dzieci urodzone w 2010 r. i 2011 r. (chłopcy i dziewczęta).

HPV jest szczepionką podawana w dwóch dawkach, odstęp miedzy dawkami wynosi 6 – 12 miesięcy.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz rodzinny).