Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szkolne koło wolontariusza SOS-W w Sokółce w ramach realizacji działań w zakresie przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja” postanowiło włączyć się do organizacji spotkania wigilijnego osobom niepełnosprawnym z powiatu sokólskiego. Pomysł wolontariuszy – upieczemy pierniki. We współpracy z opiekunem koła Elżbietą Szomko zostały zorganizowane produkty niezbędne do upieczenia pierników świątecznych. Poprosiliśmy o pomoc i współpracę nauczycielkę Bożenę Mróz, która po zapoznaniu się z naszym pomysłem wyraziła zgodę na wcielenie go w życie. Pani Bożena prowadzi w ośrodku zajęcia kulinarne.
6 grudnia 2017 roku na apelu ogólnoszkolnym opiekun koła wolontariusza Elżbieta Szomko podsumowała udział uczniów w konkursie wolontariackim „Sokólskie Barwy Wolontariatu”, którego rozstrzygnięcie odbyło się 2 grudnia 2017 roku w sokólskim kinie „Sokół”. Wolontariusze Daniel, Michał i Agnieszka z rodzicami wzięli w nim udział, a program uroczystej III Gali Wolontariatu był bardzo atrakcyjny min: prezentacja artystyczna dzieci z Przedszkola nr 2, występ zespołu Cygańskie Serca, pyszny tort i oczywiście nagrodzenie wolontariuszy. Na dzisiejszym apelu nagrody odebrali wolontariusze, którzy nie mogli uczestniczyć w gali, a społeczność szkolna poinformowana została o naszym sukcesie.
Projekt „W poszukiwaniu wspólnego pola uwagi”
– realizowany przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
i Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”
Podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce pochodzący z 3 powiatów województwa podlaskiego w okresie od 27.11.2017r. do 31.12.2017r. realizują projekt „W poszukiwaniu wspólnego pola uwagi”. Projekt jest zadaniem z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowanym przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.
„Gdy Ci zwierzę zachoruje wiedz, że człowiek się znajduje
co wybrał zawód taki, w którym leczy się zwierzaki.
On przez lata swej praktyki podpatrywał ich nawyki
i zdobywał doświadczenie jak wygląda ich leczenie.
Teraz szczepi, bada, radzi co kto tylko przyprowadzi
koty, ptaki, psy, gryzonie z przyjemnością bierze w dłonie."
27 listopada 2017r uczniowie klasy VI, VII SPU oraz III GU wybrali się na wycieczkę. W tym oraz w następnym tygodniu będą poznawać świat oraz potrzeby czworonożnych przyjaciół. Najlepiej na tym się zna weterynarz dlatego też pierwszy temat z tego działu zrealizowaliśmy w gabinecie weterynaryjnym „Wilcza Łapa”.
W ramach Rządowego Programu Bezpieczna + Projekt "Sprawni i Samodzielni" w listopadzie 2017 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w 6 godzinnych warsztatach kulinarnych ph.: „Wiem co jem". Zajęcia dla uczniów klas Gimnazjum prowadziła pani Bożena Mróz. Uczniowie uczestniczyli w trzech spotkaniach po 2 godziny każde.
W miesiącu listopadzie 2017 roku w ramach współpracy opiekuna koła wolontariusza SOS-W Elżbiety Szomko z nauczycielką Zespołu Szkół Integracyjnych panią Justyną Szarejko w Zespole Szkół Integracyjnych została przeprowadzona akcja „Pomoc Kubie”, której celem była zbiórka artykułów pierwszej potrzeby. Nie była to jednorazowa akcja, bo uczniowie ZSI od ubiegłego roku wspierają Kubusia – chłopca od urodzenia z porażeniem czterokończynowym, zespołem Prader-Willego. Kuba nie mówi, nie siedzi, nie chodzi. Cierpi na spastyczne przykurcze, opóźniony rozwój psychoruchowy, przewlekła niewydolność oddechowa, oddycha z pomocą respiratora. Wymaga codziennej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu. Karmiony pozajelitowo.
Obecnie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym trwa również zbiórka na rzecz Kuby Uczniowie i pracownicy ośrodka zbierają rzeczy potrzebne do codziennego funkcjonowania i pielęgnacji chłopca min: pampersy 5, suche chusteczki po 100 sztuk w kartoniku, soczki małe Kubuś, zupki w słoiczkach, mleko Bebiko 5 sinlac. Akcję koordynuje szkolne koło wolontariusza. Chętnych darczyńców zapraszamy do współpracy.
Projekt
„W poszukiwaniu wspólnego pola uwagi”
– zadanie z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Realizowany jest w okresie od 27.11.2017r. do 31.12.2017r.
przy wsparciu fnansowym Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnsprawnych
i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
„Pod Skrzydłami”
W dniu 16.11.2017r. po ciężkim dniu nauki w szkole wychowankowie internatu SOSW przebrali się w swoje piżamy i wspólnie z wychowawcami brali udział w „Pidżamowym popołudniu z TV”, którego organizatorem była p. Beata Żółtko. Celem tego przedsięwzięcia było: rozwijanie zainteresowania wychowanków filmem, poszerzanie wiedzy z zakresu filmu, integracja wychowanków podczas wspólnego oglądania, wyrabianie umiejętności wyboru oglądanych programów adekwatnie do wieku i zainteresowań, rozbudzanie ciekawości poznawczej. W tym dniu świetlice internatu, zamieniły się w salę kinową, zebrali się wychowankowie wyposażeni w koce i dobre humory, aby oglądać ulubione bajki, programy, filmy i seriale w tv. Jak w prawdziwym kinie nie zabrakło słodkich przerywników umilających czas, w postaci paluszków i ciasteczek.
Dnia 21 listopada 2017r. o godz. 12.00 odbył się po raz piąty w naszej szkole Szkolny Konkurs Kulinarny ph. „Smaki Kuchni Góralskiej”. Zorganizowany został przez uczniów klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia oraz klasy II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcących się w zawodzie „Kucharz” pod kierunkiem p. Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych.
Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni góralskiej, promowanie potraw i zachowanie niepowtarzalnych smaków specyficznych dla rejonu Beskidów, Tatr i Podhala.
W dniu 15.11.2017 r. cała społeczność internatu spotkała się na wieczorze karaoke zorganizowanym przez członków Młodzieżowej Rady Internatu, przy wsparciu najstarszych wychowanek z grupy IV pod opieką p. Zyty Biernackiej. Prowadzące wychowanki: Martyna, Dominika, Klaudia i Natalia rozpoczęły imprezę od muzycznej rozgrzewki przygotowanej specjalnie dla najmłodszych wychowanków. Następnie przyszła kolej na zabawy muzyczno-ruchowe w rytm znanych przebojów dla najmłodszych. Maluchy chętnie bawiły się w „pociąg” oraz w „Mam chusteczkę haftowaną”. Każdy mógł spróbować swych sił i zaśpiewać ulubiony przebój solo, lub w duecie. Nawet wychowawcy, którzy mieli dyżur tego wieczoru, wykonywali znane polskie przeboje przy gorącym dopingu wychowanków.